Повернутися до звичайного режиму

ПРОГРАМА

ТА МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

"Формування економічної свідомості дітей дошкільного віку "

Укладачі:

Зеленковська Олена Юріївна

вихователь ДНЗ № 43;

1.Пояснювальна записка

Нова українська школа спрямовує на здобуття дітьми «…умінь і навичок, необхідних для успішної самореалізації в професійній діяльності, особистому житті …».В рамках спадкоємності щодо профорієнтації заклад дошкільної освіти є початковою ланкою в єдиній неперервній системі освіти.Дитячий садок – перша сходинка у формуванні базових знань про бережливість та фінансову грамотність дошкільників. Саме тут діти знайомляться з різноманіттям економічних понять та уявлень. Базовий компонент дошкільної освіти України націлює педагогів закладів дошкільної освіти нарозвиток у дошкільному дитинстві творчих здібностей, доцільну організацію різних видів предметно-практичної та художньої дитячої діяльності, виховання основ свідомого ставлення до суспільно цінної праці, формування елементарних трудових та художніх навичок, найпростіших форм технологічної вмілості, дисциплінованості, самостійності, культури та безпеки праці [1]. В комплексній освітній програмі «Світ дитинства» наголошується на розумінні дітьми сутності мотивації праці дорослих, її необхідності та багатоманітності професій, прояву ціннісного ставлення до результатів праці [2].

Робота, щодо ранньої профорієнтації дошкільників, може бути здійснена через спільну діяльність педагога з дітьми та самостійну діяльність дітей, яка проходить через пізнавальну, продуктивну та ігрову діяльність. Такий підхід забезпечить активізацію зацікавленості до світу професій, систематизації уявлень та успішної соціалізації кожної дитини[5].

У зв’язку з переходом економіки країни до ринкових відносин змінилися й вимоги до економічної підготовки підростаючого покоління, з’явилися нові програми економічної підготовки дошкільників. Проте, більш доцільним є не стільки засвоєння відірваних від реального життя сучасного дошкільника економічних знань, скільки забезпечення первинного економічного досвіду, формування якого починається, коли дитина виконує самостійні вольові дії, будує взаємодію з іншими суб’єктами соціальної дійсності та вже на цій основі освоює певні знання та вміння[6].

Взагалі, первинний економічний досвід визначається як специфічна форма відбиття економічної діяльності, що виявляється, з одного боку, галуззю прикладання отриманих раніше знань про економічні стосунки та сутність економічних понять, з іншого, – виступає як джерело формування цих знань.

Отже, сформованийпервиннийекономічнийдосвідвказує на компетентністьдитини в економічнійгалузіжиттєдіяльності. Чим більшдосвідченішадитина, тимлегшеїйорієнтуватися у повсякденномужитті, стикаючись з різноманітнимиелементарнимиекономічнимипоняттями, приймаючи участь у ситуаціях, щосклалися, та виконуючирізноманітнісоціально-економічніролі.

Економічна компетентністьдітейпочинається з формуванняелементарнихуявлень з економічноїсферижиття (розуміннянеобхідностіпраці, функції грошей тощо). Для взаємодії та спілкуваннятакожнеобхіднонаявністьлексичного запасу економічноїспрямованості (поняття про економічнідії: придбати, обміняти; особистісніякості: щедрий, добрий; властивості, щохарактеризують товар: дорогий, сучасний). Але запас мінімальноїекономічної лексики може бути як в активному так і в пасивномумовленнідитини[10].

Безумовно, дошкільник повинен не лише знати поняття, але й розумітиїхлексичнезначення, щоб бути в змозісамостійновикористовуватицізнання в повсякденномужитті. Отже, дитина повинна адекватно поводитися у різнихситуаціях, пов’язаних з економічнимистосунками, змінювати свою діяльність у залежностівідзміни умов та вимог, контролювати себе та узгоджуватисвоїдії з колективом.

Налагодженню контакту, у першу чергу, сприяєсформованістьособистіснихякостей (активність, відповідальність), по-друге, наявністьвольовихякостей (вміннябрати до увагиіншу точку зору) та, по-третє,інтелектуальніздібностідитини[11].

Формуванняпервинногоекономічногодосвідуможездійснюватисяпід час спеціальноорганізованих занять та різноманітнихдидактичних, ситуативних та рольовихігор. Збагачення первинного економічного досвіду не лише забезпечить дошкільникам наявність елементарних економічних знань, готовність до варіативних дій, сформованість вольових якостей, але й стане підґрунтям для подальшого самостійного збагачення власного економічного досвіду[3].У сучасній концепції освіти підкреслюється особливе значення дошкільного віку у формуванні та розвитку унікальної особистості дитини. Так, як на цьомуетапізакладаютьсяосновиособистісноїкультури, забезпечуєтьсяосвоєнняпочатковихсоціокультурних норм. Це є фундаментом для придбання в майбутньомуспеціальнихзнань і навичок[4].
Новизною даної програми є спрямованість курсу на формування фінансової грамотності дошкільників на основі побудови прямого зв'язку між одержуваними знаннями і їх практичним застосуванням, розумінням і використанням фінансової інформації на даний момент і в довгостроковому періоді;формування основ фінансової і економічної грамотності у дітей старшого дошкільного віку як необхідна умова підвищення рівня і якості життя майбутнього громадянина.

2.Мета, завдання, принципи програми

Мета програми:

-формувати у дітей свідомо відповідальне ставлення до найближчого оточуючого середовища, економічне мислення, навички раціональних дій;

-сприяти вихованню у дітей працелюбності на основі усвідомлення необхідності праці кожної людини;

-виховувати навички бережливості, ощадливості,практичної економності; розвиток мотивації та ціннісне відношення до власної праці, праці інших людей і її результатам;

- активізувати пізнавальну, інтелектуальну та творчу ініціативу дошкільнят в отриманні знань з фінансової грамотності.

Завдання освітні:

- формуванняпервиннихекономічнихуявлень і компетенцій;

- розвитокекономічногомисленнядошкільнят;

- формуванняфінансовоїграмотності, навичокзаощадження і витрат для створеннямаксимальнихможливостей у своємужитті;

- навчаннярозумномуставленню до грошей, способам їхотримання і розумномувикористанню;

- знайомство з програмно-технічним комплексом, призначеним для виконаннябанківськихоперацій (банкомат, банківська карта, касовийтермінал).

Завдання виховні:

- виховання соціально-особистісних якостей і ціннісних орієнтирів, необхідних для раціональної поведінки в сфері економіки і фінансів;

- розвиток позитивного і сприятливогосприйняття себе як особистості;

-залучення до пізнавальної діяльності в області економічного виховання;

-розвиток емоційно-вольової сфери;

-показати різноманітність економічних понять;

-створення атмосфери співпраці, ситуації успіху;

-формуванняпервинного економічного досвіду та компетентності дитини в економічній галузі життєдіяльності;

-виховання культури поведінки, адекватного поводження у різних ситуаціях, пов`язаних з економічними стосунками;

-формування бережливого відношення до свого здоров`я та здоров`я оточуючих.

Програма ґрунтується на принципах:

– ненасильницької педагогіки,

– варіативності завдань (надання дитині декілька варіантів способів дій ),

– зацікавленості ,

– індивідуальності (виключення порівняння здібностей дітей),

– адекватності методів навчання основному виду діяльності – грі,

– оцінки того, що дитина виконала успішно, а не того, з чим вона не впоралася або не встигла виконати,

– співпраці педагога та дитини, взаємодопомога та взаємовплив в процесі проектної діяльності.

3.Організація освітнього процесу

Програма охоплює курс навчання елементарним економічним уявленням дітей 4-6 років, містить ігри-заняття з використанням музики, мультимедійних презентацій і розрахована на два роки.

Ігрові заняття проводяться один раз на тиждень в другу половину дня, тривалість кожного заняття 20-25 хвилин. Загальна кількість занять на курс навчання – 70. Перші два тижні вересня першого року навчання проводиться діагностика на виявлення рівня компетенції з проблеми всіх учасників освітнього процесу. Заняттяспрямовані на формування у дошкільниківнеобхіднихуявлень про фінансовускладовусучасноїсім'ї, організаціїматеріальноїсторонинавколишнього простору.

Зміст програми передбачає організацію діяльності дітей старшого дошкільного віку з освоєння основних економічних і фінансових понять в цікавій та ігровій формі.

Очікуванірезультати:

1. Дитина повинна знати основніекономічні та фінансовіпоняття та категорії.

2. Вмітипорівнюватисвої потреби і можливості; усвідомлювати, щогроші «ростуть» якщоїхзберігати не в банке - скарбничці, а в Банку.

3. Усвідомлювати правила чесногоотримання грошей, взаємозв'язку понять «праця - гроші», розуміння факту купівлі-продажу, гроші не виникаютьсамі собою, а заробляються.

4. Засвоїти, що зарплата - це оплата за кількість і якістьпраці, а пенсії за минулупрацю; щовитратисім'ї не повинні бути марнотратними; порівнюватисвої потреби і можливості.

5. Дитиназдатна робитизаощадження, використовуватирозумногрошовікошти в повсякденномужитті.

6. У дошкільникасформованітимчасові рамки, вони розуміють, щоіноді, щоботриматищо-небудь, кращепочекати, ніжотриматице зараз.

7. У дитинисформованіазифінансовоїграмотності, словник дитинизбагаченийпоняттями (гроші, підприємництво, матеріальніцінності, доступніресурси).

8. Дитина має розвинену уяву, розрізняє умовну і реальну ситуацію, вміє підкорятися різним соціальним нормам.

9. Дитинаможе взяти відповідальність за розпочату справу.

10. Дитина повинна усвідомити свою значимість для сім'ї і суспільства; відповідальність за своївчинки, якіможуть позитивно або негативно позначитися на економічномустановищісім'ї та його самого.

11. Матиуявлення про програмно-технічномукомплексі банку, вміти на елементарномурівнікористуватися банкоматом і пластиковою карткою.

Основніідеїпрограми:

1. Людина в сучасномусвіті не може самавиробляти все,що їй потрібно для життя, тому необхідна спеціалізація в виробництвітоварів.

2. Обмін товарами - шлях задоволення економічних потреб.

3. Гроші - універсальний і зручнийзасібобміну.

4. Заробітна плата - ціна роботи завироблені товари.

5. Ціна - кількість грошей, які люди платять за товар.

6. Ринок - обмін товарами між продавцями і покупцями.

7. Сімейний бюджет - гроші, якісім'яможевитрачати на свої потреби на свійрозсуд.

Показники засвоєння програми

Вихованці повинні знати:

– про товари та послуги;

– про людей, які виробляють товари та надають послуги;

– важливість різноманітних товарів та послуг;

– про те, яким має бути товар (якісним, корисним, безпечним, відповідної ціни);

– про необхідність вдумливого підходу до вибору потрібних товарів (промислових, продовольчих);

– правила безпечного та бережливого користування речами;

– про необхідність послуг у житті кожної людини та види послуг, якими користується сім`я та дитячий садок;

– про гроші;

– поняття «реклама»;

– про правила раціонального харчування та культуру поведінки .

Вихованці повинні вміти:

-орієнтуватися в основних економічних поняттях ( гроші, товар, ціна, бюджет, бізнес, виробництво );

- здатність до зіставлення своїх потреб і можливостей;

- прояв поважного ставлення до праці людей, розуміння того. Що багато предметів, речей навколишньоьго світу створюються руками людей, а тому є цінними;

- розуміння того, що грощі треба заробляти для задовільнення своїх життєвих потреб – купувати товар, сплачувати за житло, витрачати на відпочинок;

- усвідомлення, що витрати сім`ї не мають бути марнотратними і дитина може, будучи ощадливою, їх зменьшити;

- розуміння того, що реклама допомагає, якщо вона правдива, і навпаки – шкодить, якщо інформація недостовірна;

- усвідомлення своєї значущості для своєї сім`ї і суспільства;

- розуміння відповідальності за власні вчинки, які можуть позитивно або негативно позначатися на економічному становищі сім`ї та самої дитини.

Стислий словник економічних термінів

Термін Наукове тлумачення терміна Початкові відомості про термін
Оренда Наймання в іншої людини майна на який-небудь строк за певну плату. Якщо хтось тимчасово живе в будинку, то за це він повинен спочатку заплатити й домовитися, коли повинен піти
Банк Установа, що здійснює кредитно-фінансові операції, пов'язані з нагромадженням грошей і посередництвом в оплаті. Місце, де зберігаються гроші, золото, коштовності
Банкрут Боржник, що не відбувся , бізнесмен,. що розорився Той, хто втратив своє багатство
Добродійність Безоплатне надання матеріальної допомоги. Допомога нужденним
Брокер Посередник, що допомагає робити угоди між людьми. Той, хто домовляється з різними людьми й допомагає їм щось купити або продати
Валюта Грошова одиниця якої-небудь країни. Валюти бувають різні: національна, тверда, вільно конвертована. Гроші країни
Гроші Металеві або паперові знаки, які служать засобом вартості при покупці або продажу товару. Те, чим можна оплатити покупку
Дивіденди Дохід, одержуваний власником акції на вкладені гроші. Частина прибутку, який ділять між собою учасники спільної роботи.
Договір Угода, звичайно письмова про взаємні зобов'язання. Угода між людьми
Заповіт Усний або письмовий наказ, що містить, розпорядження на випадок смерті (переважно про майно). Наказ, розпорядження
Застава Віддача майна в забезпечення зобов'язань, під позичку. Річ або гроші, які залишають на час іншій людині
Інвестиція Вкладення капіталу в підприємство, справу. Вкладення грошей у справу, яка, розвиваючись, принесе тому, хто вклав, великий дохід
Інкасатор Особа, що робить прийм грошей від магазинів, організацій для здачі їх у банк. Фахівець, що доставляє гроші
Конкурент Суперник у боротьбі за досягнення кращих результатів. Суперник
Конкуренція Суперництво, боротьба за досягнення кращих результатів на якому-небудь поприщі. Змагання
Контракт Договір про співробітництво із вказівкою прав і обов'язків кожної сторони. Договір між людьми
Кредит Позичка в грошовій або товарній формі на умовах повернення, звичайно, зі сплатою відсотків. Надання в борг товарів або грошей
Менеджер Фахівець, що володіє спеціальними знаннями в області організації виробництва, реалізації товару і т.д. Організатор, керуючий
Накопичення Заощадження, які приносять додатковий дохід. Невитрачена кількість грошей або предметів
11аследство Спадщина Майно, що переходить після смерті його власника до нової особи. Майно, отримане після смерті його власника
Нотаріус Нотаріус Особа, уповноважена свідчити, оформляти різні юридичні документи. Людина, що оформляє і завіряє печаткою різні документи: заповіт, договір.
Обмін Рух товарів як форма розподілу цінностей. Віддати своє замість чогось чужого
Споживач Особа, що використовує товари й послуги для задоволення матеріальних або духовних потреб. Людина, що задовольняє свої бажання за допомогою різних предметів, послуг
Прибуток Показник роботи підприємства, джерело його доходів. Приріст, збільшення до чого-небудь
Виробник Особа, що створює товари й послуги з використанням сировини, матеріалів, інструментів. Людина, яка що-небудь виготовляє
Поділ праці Відокремлення різних видів людської діяльності. Розподіл роботи, обов'язків між ким-небудь
Реклама Реклама Активне цілеспрямоване розповсюдження відомостей про споживацькі властивості товарів або послуг з метою їх продажу. Залучення покупців, глядачів
Сервіс Робота для задоволення потреб споживачів. Обслуговування людей
Спонсор Особа, що фінансує яке-небудь підприємство без вороття грошей. Той, хто грішми допомагає здійснити корисну справу
Вартість Виражена в грошах цінність продукту або величина витрат на товар. Цінність речі, послуги
Товар Продукт праці, зроблений для продажу, обміну. Предмет для продажу
Праця Доцільна діяльність людини по створенню за допомогою знарядь виробництва матеріальних і духовних цінностей, необхідних для життя людей. Робота, заняття, зусилля
Господарство Спосіб виробництва, сукупність виробничих відносин певного суспільного укладу. Майно у власності хазяїна :
Збиток Втрата, збиток діяльності підприємства або окремої особи. Втрата чогось без вороття
Послуга Результат діяльності підприємств, організацій, приватних осіб, спрямований на задоволення потреб населення. Робота на благо людей
Ціна Грошове вираження вартості товару або послуги з урахуванням витрат, пов'язаних з їхнім виробництвом. Вартість товару або послуги
Ярмарок Щорічні товарні торги, у яких бере участь велика кількість продавців і покупців. Широкий продаж з розвагами

Література

1. Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція)

2. Світ дитинства. Комплексна освітня програма .-

3. Вишневська Т.С. Економічні ігри. БВДС , №11-12,2004.– с. 4-7.Дидактичні ігри./ Здосвіду роботи творчоїгрупи м. Умань /. БВДС, № 5, 2007.– с.62-76.

4. Гавриш Н. Художнє слово і дитячемовлення. − К.: Ред. загальнопед. газ., 2005. − 128 с.

5. Грама Н.Г. Професійнапідготовка педагога-вихователядошкільного закладу до економічноговихованнядітей. Вип. 2-е, доп. − Одеса, 2002.− 380с.

6. Економіка :життя і гра. Статті Шатовой А.Д. / / Обруч . - 1997 . - № 3-5. Методи ,засоби і формиекономічноговиховання .Бояринцева А.В. Психологические проблемы экономической социализации // Педагогика. – 2001. – № 4. – С. 12 –18.

7. Жадан Р., Григоренко Г., Малятам про економіку // Дошк. виховання. – 2001. – № 10. – С. 12 – 13

8. Жадан Р., Григоренко Г., Малятам про економіку // Дошк. виховання. – 2001. – № 3. – С. 22 – 25.

9. Жадан Р., Григоренко Г., Малятам про економіку // Дошк. виховання. – 2002. – № 1. – С. 12 – 13.

10. Іванова А.В. Економічнийдосвід − старшим дошкільнятам // Дошкільневиховання. − 2006. − №7. − С. 22 − 25.

11. Іванова А.В. Педагогічнийоглядпроблемиекономічноговихованнядошкільників // Наукова молодь: Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. − Луганськ: Знання, 2006. − С. 43 − 45.

12. Іванова А.В. Первиннийекономічнийдосвід як засібекономічноїсоціалізації старших дошкільників // Вісник ЛНПУ ім. Тараса Шевченка. − Луганськ, 2006. − №4 (99). − С.102 − 108.

13. Макаренко А.С. Книга для батьків. – К.: рад.шк., 1978. – 327 с.

14. Поніманська Т. Дитина і соціум // Дошк. виховання. – 2006. – № 8. – С. 4 – 6.

15. Фесюкова Л.Б. Соціально – економічневихованнядошкільнят– Х. : Веста: Вид-во «Ранок», 2008.– 104 с.

16. Сазонова Т. Економічневихованнядітейстаршогодошкільноговіку / Т. Сазонова // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2009. – № 4. – С. 49-54.

17. Смелянська Н. Економічневиховання − з дитячого садка // Дошк. виховання. – 1996. – № 1. – С. 26 – 28.

18. Шевцова О.А. 745 ігор для дошкільників.– Х. : Вид.група «Основа», 2010. – 366 с.

Пристворенні посібника використовувались такі інтернет-ресурси:

1. http://studcon.org/meta-i-zmist-ekonomichnogo-vyhovannya-u-doshkilnomu-vici

2. http://www.enerhodar

3. nz13.edukit.zp.ua/nasha_gordistj/parcialjni_programi/_parcialjna_programa_ekonomichna_osvita_zmalku/

4. https://goo.gl/y5m2hx.

5. www.usovi.com.ua

Ігротека з економічного виховання

та фінансової грамотності в ДНЗ

У дитячому садку створена система ігор-занять з економічним змістом. Для цього були використані існуючі сюжетно-дидактичні ігри з економічним змістом, деякі з них модифіковані для досягнення цілей економічного виховання, а також розроблені нові авторські сюжетно-дидактичні ігри з економічним змістом.Використання дидактичних ігор з економічнти змістом сприяє розвитку інтелектуальних здібностей, пізнавальних інтересів, закріпленню економічних понять, мовлення, кожна дитина. Граючи, самостійно розв`язує ігрові задачі, та шукає найбільш розумний підхід до шляхів виконання завдань.

Завдання економічної ігротеки:

- уміння зіставляти свої потреби і можливості,

- розуміння, що для задовільнення життєвих потреб – купувати товар, сплачувати послуги. Відпочинок, необхідно заробляти гроші,

- розуміти, що предмети, речі, створені руками людей . є цінними,

- усвідомлення того, як можуть бути зменшені витрати сім`ї,

- розуміння відповідальності за власні вчинки.

Ігри були розподілені на 4 блока, відповідно до основних розділів освітніх програм з економічним змістом:

1. Гарний хазяїн.

2.Товар і його властивості.

3.Ціна й гроші.

4.Реклама. ,

У кожний з представлених блоків увійшли 4 - 7 ігор з економічним змістом:

Блок«Гарний хазяїн» включає наступні ігри:

1. Ательє побутових послуг.

2. День народження в кафе.

3. Заміський будинок.

4. Ремонт квартири.

5. Ощадбанк.

6. Будівництво нового будинку.

Блок«Товар і його властивості».

1. «Авіастар».

2. Автомобільний завод «Всюдихідник».

3. Кондитерська фабрика «Цукерка».

4. Міні-ринок.

5. Супермаркет.

6. Ярмарок

Блок «Ціна й гроші».

1. Автосалон.

2. Аукціон.

3 Будинок книги.

4. Магазин «Подарунки».

5. Універмаг

6. Універсам.

7. Цирк.

Блок«Реклама».

1. Автосервіс.

2. Відереклама

3.Дизайн реклами.

4. Радіореклама.

Система ігор-занять дозволяє закласти основи базису особистісної культури дошкільників із пріоритетом економічного розвитку через інтегрування різних видів діяльності.

Якість гри дітей багато в чому визначається їхньою проінформованістю про сферу життя, яка відображається у грі. У зв'язку із цим важливо велику увагу приділяти засобам збагачення сюжету при розробці ігрових технологій.

Практика роботи показала, що найбільш доцільною є наступна структура технологічної карти сюжетно-дидактичної гри:

1. Тема, завдання гри.

2. Ролі, зміст гри.

3. Засоби збагачення сюжету.

а) заняття, дидактичні ігри,

б) література, бесіди,

в) спостереження, демонстрація,

г) предметно-ігрове середовище.

4. Методи й прийоми керівництва.

І блок сюжетно-дидактичних ігор «Гарний хазяїн»

Завдання ігор:

Сприяти становленню авторитету, якостей людини-хазяїна: ощадливість, раціональність, працьовитість, чесність, шедрість та ін.

Формувати способи раціональної поведінки.

Виробляти вміння діяти адекватно в реальних життєвих ситуаціях.

1.1 Сюжетно-дидактична гра «Ательє побутових послуг»

Завдання:

1. Систематизувати й збагачувати знання дітей про працю працівників ательє побутових послуг. Уточнити поняття про те, що кінцевий результат і вартість праці залежать від якості роботи фахівців ательє.

3. Збагачувати словник дітей новими поняттями: споживач, послуга, ціна, касир,реклама,модельєр,майстер із ремонту побутової техніки, годинниковий майстер, майстер з ремонту взуття, лупа, викрійка, квитанція.

4. Виховувати повагу до праці працівників ательє, культуру поведінки в громадських місцях.

5. Розвивати творчу активність, уміння будувати реальні й ігрові взаємини у логіці гри.

Ролі, зміст гри:

1. Директор приймає на роботу менеджера по рекламі, приймальника, модельєра, закрійника, швачок, фотографа, годинникового майстра, майстрів з ремонту побутової техніки, взуття. Закуповує обладнання, матеріали, контролює роботу майстрів, розмовляє із клієнтами.

2. Менеджер дає рекламу в газети, на телебачення про відкриття нового ательє побутових послуг.

3. Приймальниця приймає замовлення у клієнта, виписує квитанцію із вказівкою строку виконання замовлення, бере гроші за роботу, передає замовлення фахівцю: модельєру, фотографу. годинниковому майстру, майстру з ремонту взуття, побутової техніки. Після виконання роботи віддає замовлення клієнту.

4. Модельєр пропонує клієнтам журнали мод з фасонами моделей, види тканин на вибір, малює обраний замовником варіант швейного виробу: плаття, спідниці, блузи, штани, костюми.

5. Закрійник кроїть виріб по лекалу з картону, віддає швачці.

6. Швачка шиє замовлення на швейній машині, робить приміряння на манекені, гладить виріб, готовий виріб вішає в шафу.

7. Фотограф робить кольорові й чорно-білі фотознімки для документів, художні світлини, сімейні портрети, проявляє фотоплівку, друкує знімки.

8. Майстри визначають несправність у принесених клієнтами виробах, виконують ремонт, перевіряють якість своєї роботи, користуючись при необхідності приладами для перевірки.

9. Клієнти приходять в ательє, щоб замовити новий одяг, відремонтувати холодильник, пральну машину, іншу побутову техніку, годинник, взуття. Оформляють замовлення, оплачують послуги, одержують квитанцію, у призначений строк забирають виконану роботу по квитанції, дякують за послугу.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. «Одяг» (описова розповідь)

1.2. «Ательє» (творча розповідь)

1.3. «Що ми бачили в будинку побуту» (описова розповідь)

1.4 Відгадування загадок про професії, матеріали для них.

1.5. Відгадування загадок про інструменти, побутову техніку).

1.6. Розучування: Ладонщиков Г. «Майстриня», «Кравчиня», «Молоток»; Токмакова І.Н. «Кравчиня» .

2. Образотворча діяльність:

2.1. «Плаття для Попелюшки» (малювання)

2.2.«Прикрасимо ляльці плаття» (малювання)

2.3.«Фірмовий знак» (малювання)

2.4.«Гарне плаття» 2.5.«Плаття для моєї мами» (аплікація)

2.6. «Нове плаття для ляльки» (аплікація)

2.7.«Пришиємо ґудзик» (ручна праця)

2.8.«Стібки» (ручна праця)

3. Дидактичні ігри:

«Скоро в школу» (комп'ютерна гра)

«Так буває чи ні»

« Хто підійде, нехай візьме»

«Кому що потрібно»

« Із чого зроблене»

«Закінчи речення»

«Дзвінок в ательє» (гра за методикою телефонної розмови)

«Чим був, чим став»

4.Література, бесіди

1. Бесіди:

« Як залучити клієнта»

«Товари й послуги»

« Художник-Модельєр»

«Праця працівника ательє»

«Ательє побутових послуг»

2. Читання:

1.Шалаєва Г.П. «Модельєр», «Кравчиня», «Фотограф»

2. Носов Н. «Латочка»

3. Гузаірова Е.І. «Білошвачки»

4. Саханова З.Г. «Майстриня»

5. Ушинський К.Д. « Як сорочка в полі виросла»

6. Петишки Є. « Як кротові штанці шили»

7. Александрова 3. «Сарафанчик»

8. « Як тканини тчуть й нитки прядуть» ( із серії «Чомучкіни книжки»)

9. Юрмін Г. «Усі роботи гарні, вибирай на смак»

10. Шергін Б. В. «Довга нитка - ледача швачка»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсії:

-До кіоску ремонту взуття.

-У майстерню з ремонту годинників.

-У швейне ательє.

-У магазин тканин.

-У магазин побутової техніки.

2. Спостереження за роботою мами або бабусі по виготовленню або ремонту одягу.

3. Розглядання журналу «Мода»

4. Розглядання картин: «Кравчиня» (серія «Ким бути»)

«Машини- наші помічники» (серія сюжетних картин)

5. «Ательє» (діафільм)

Предметно-ігрове середовище

1. Елементи спецодягу: халати, фартухи, нарукавники.

2.Іграшкові інструменти: молоток., викрутка, гайкові ключі, лупи, сантиметр, ножиці.

3. Іграшки - швейна машина, годинник, пральна машина, холодильник.

4. Набори зразків різних видів тканин, ґудзиків, тасьми.

5. Папір, олівці.

6. Гроші-фішки з кольорового картону.

7 Каса.

8. Бланки замовлень із фірмовим знаком.

9. Площинні фігури хлопчика й дівчинки з набором одягу й аксесуарів: головні убори, рукавички, сумки.

10.Різнобарвні модулі з картону для створення ігрової обстановки.

11. Набори лялькового одягу по сезонах.

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіда - переклад на мову гри прочитаного, побаченого.

2. Розглядання журналів, альбомів.

3. Спільне створення ігрової обстановки.

4. Спостереження за ходом гри, навідні питання, поради.

5. Участь у грі дітей у головних і другорядних ролях.

6. Підведення навчального підсумку гри.

7. Заохочення.

8. Оцінка реальних і ігрових відносин дітей у грі.

9. Прохання.

10. Вказівка.

1.2 Сюжетно-дидактична гра «День народження в кафе»

Завдання:

1.Вчити дітей бути уважними, турботливими по відношенню один до одного, уміло співробітничати один з одним.

2.Познайомити з новими поняттями: менеджер, касир, художник-оформлювач, сценарист, артист, музичний подарунок, чек, квитанція, адміністратор, договір.

Ролі, зміст гри:

1. Тато й мама працюють. Вони одержали зарплату по місцю служби. Частину грошей відклали на день народження, щоб відзначити день народження дочки в кафе. Тато купив газету й прочитав оголошення про проведення свят у фірмі «Домашнє свято». Мама домовилася з адміністратором кафе про день проведення свята, оформили договір, домовилися про ціну. Мама заплатила гроші в касу.

2. Касир розраховується із клієнтами, він видав мамі чек і квитанцію про оплату.

3. Сценарист пише сценарій розваг. Він познайомив батьків зі сценарієм, вони обговорили деталі дитячої розваги. Уточнили кількість запрошених гостей. Вирішили, скільки і яких призів потрібно закупити, тому що батьки були трохи стиснуті в засобах, кількість гостей вирішили обмежити.

4. Художник-оформлювач виготовляє рекламні щити, оформляє банкетний зал, запрошення. Він показав, як оформлений зал, зразки запрошень.

5. Офіціанти накривають на стіл, пригощають гостей.

6. Гості приходять у кафе, беруть участь у різних атракціонах, обідають, вітають іменинницю, дарують їй подарунки, замовляють музичний подарунок.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

«Придумай рекламу кафе» (творча розповідь).

« Якби в мене був день народження » (творча розповідь).

2. Образотворча діяльність:

«Мої подарунки» (малювання).

« Як мені було весело» - оформлення виставки (малювання).

«Виготовлення запрошень на день народження» (аплікація)

Розучування веселих дитячих пісень (музичне заняття).

3. Дидактичні ігри:

«Кому що потрібно для роботи».

Література, бесіди

1. Бесіди:

1. «Як поводитися в гостях».

2. «Як правильно вибрати подарунок».

3. «Що потрібно робити, щоб гостям не було нудно».

2. Читання:

1. Н.М. Волчек «Енциклопедія для дівчаток».

2. М. Книшова «Економіка для малят»

3. В.Цибульник «Золотий карнавал казок» - сценарії, ігри, конкурси.

4. В.Степанов «Про художника».

5.М.Я.Михайлова «Дитячі свята» - ігри, фокуси, забави (популярний посібник для педагогів і батьків.

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в дитяче кафе « Тралі-Валі» .

2. Спостереження за роботою касира, офіціанта. Звернути увагу на

оформлення кафе.

3. Спостереження за роботою художника-оформлювача.

4. Розглядання різних листівок, запрошень.

Предметно-ігрове середовище

1. Каса, чеки, квитанції

2. Договори, листівки- запрошення

3. Костюми. Декорації

4. Рекламні щити

5. Столи, посуд, серветки

6. Подарунки

7. Мікрофон

8. Повітряні кульки.

Методи й прийоми керівництва:

1.Бесіди по прочитаних творах.

2.Спільне створення ігрової обстановки.

3.Участь вихователя в грі в головній або другорядній ролі.

4.Спостереження за дітьми в ході гри.

5.Дозована допомога по ходу гри. Учимо дітей змінювати свій задум

відповідно до пропозицій інших учасників.

6.Виготовлення елементів театральних костюмів.

7.Навідні запитання.

8.Попереднє планування ігри разом з дітьми.

9.Підведення підсумків гри.

1.3 Сюжетно-дидактична гра «Дача»

Завдання:

1. Учити розуміти й цінувати навколишній предметний світ як результат

великої праці багатьох людей, який слід поважати й зберігати.

2. Сприяти становленню авторитету якостей людини-хазяїна.

3. Розвивати здатність адекватно оцінювати свої можливості, передбачати

результати дій, додержуватися логіки сюжету гри.

4. Розширити й уточнити сучасні терміни: господарство, заміський будинок,

банк, кредит, спадщина, нотаріус, заповіт.

Ролі, зміст гри:

1. Бабуся й дідусь ідуть до нотаріуса й складають заповіт про передачу в спадщину синові будинку із садом і городом за містом. Вони допомагають синові із дружиною господарювати в заміському будинку. Вони розводять курей і забезпечують родичів свіжими домашніми яйцями, тримають козу, яка дає смачне молоко, запасають їй траву, дістають воду з колодязя, щоб напувати козу.

2. Син оформляє документи на придбання будинку в нотаріальній конторі. Будинок вимагає ремонту. У газеті знаходить оголошення про бригаду будівельників. Подзвонивши по телефону, домовляється з майстром про зустріч. Після цього спадкоємець бере в кредит гроші в банку на оплату ремонтних робіт. По закінченню будівельних робіт замовник розплачується з будівельниками. Улітку родина виїжджає в заміський будинок, засаджує сад і город. Восени збирають врожай, частину якого продають на ринку, щоб вирученими від продажу грішми погасити кредит у банку.

3. Майстер оцінює вартість ремонту будинку, домовляється із замовником про ціну. Потім запрошує бригаду будівельників.

4. Будівельники ремонтують будинок: перекривають дах, перестилають підлогу, міняють рами й двері.

5. Водій на вантажній машині підвозить необхідні матеріали.

6. Нотаріус на основі юридичної літератури оформляє заповіт бабусі й дідуся своєму синові, ставить печатку, підпис.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

«Ми - будівельники» (творча розповідь)

Плещеєв А. «Сільська пісня» (вивчення вірша)

Складання небилиць

«Домашні птахи й тварини» (відгадування загадок)

«Станемо деревами» (заняття за методикою « розкажи вірші руками»)

« Квіточка-дзвіночок» (заняття за методикою « розкажи вірші руками»)

«У ліс за грибами» (заняття за методикою « розкажи вірші руками»)

«Чомучки -знавці»

2. Образотворча діяльність:

«Будинок у селі» (малювання)

«Городина, фрукти» (ліплення)

«Сільський будинок» (конструювання)

«Нова вулиця» (аплікація)

3. Дидактичні ігри:

«Ким бути» (лото)

«Професії» (розвиваюча гра)

«Вершки-Корінці»

«Подорож в село» (гра- подорож)

«На луг» (гра- подорож)

«У ліс» (гра- подорож)

«На річку» ( гра-подорож)

«Добре - погано»

Література, бесіди

Бесіди:

1. «Літній день рік годує»

2 « Правила поведінки на будівництві»

Читання:

1. Павлова Н. «Зелений друг», «Улітку»

2. Баруздін С. «Маляр», «Муляр», «Хто побудував цей будинок»

3. Кардашова А. «Будівельник громів»

4. «Шевченко Л. «Біля ріки»

5. Мілн А.А. «Неправильний будинок»

6. Мамін-Сибіряк Д М. «Зелена війна» (казка), «Притча про молочко, вівсяну

кашку й сірого котика»

7. Поляков В.В. «Сучасне житло»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія на будівництво (з батьками).

2. Екскурсія в теплицю

3. Розглядання альбомів «У саду, чи в городі»,«От моє село»

4. Картини: Левітан І.П. «Квітучі яблуні»,

Хрупкий І.Ф. «Квіти й фрукти»

Пластов А.А. «Улітку», «Літо», «Косовиця», «Жнива»

Маковський В.І. «Рибалочки»

Миколаєва С.Н. «Домашні птахи й тварини» (серія картин)

Предметно-ігрове середовище

1. Набір дерев'яного будівельного матеріалу.

2. Блоки з картонних коробок.

3. Креслення будинків.

4. Іграшкові вантажні машини.

5. Аркуші паперу, олівці.

6. Набір іграшкових інструментів «Будівельник»

7. Муляжі й іграшки городини і фруктів.

8. Ігрові набори «Ферма». «Заміський будинок»

9. Гроші -фішки з кольорового картону.

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіда по картині.

2. Допомога в самостійному розгортанні сюжету з по-різному контекстними

ролями в процесі «телефонних розмов»

3. Читання й розповідь вихователя.

4. Навідні запитання.

5. Доручення дітям.

6. Проблемні ситуації.

7. Спільний добір ілюстрацій і виготовлення тематичних альбомів «Ось моє

село», «У саду чи в городі».

1.4 Сюжетно-дидактична гра «Ремонт квартири»

Завдання:

1. Розширити уяви дітей про економічні потреби, які задовольняються оплаченими послугами виробників: потреба в безпечному й зручному житлі.

2. Підвести до висновку про взаємозв'язок людей різних професій у сфері будівельних послуг з ремонту квартири, про залежність якості й вартості роботи від майстерності.

3. Обговорити значення термінів: «більше - менше», «швидше - повільніше», дизайнер, маляр, штукатур, тесля, плиточник, позичка.

4. Формувати вміння будувати спільну гру за планом, долаючи труднощі, доводячи справу до кінця.

Ролі, зміст гри:

1. Хазяїн квартири одержує зарплату, бере в банку накопичену на ремонт квартири суму. Він дзвонить по оголошенню в газеті, на радіо або на телебаченні в бюро з ремонту квартир і запрошує дизайнера. Потім вибирає кращий варіант ескізу проекту, створеного дизайнером, робить заявку в бюро на проведення ремонту квартири по проекту дизайнера. Оплачує вартість робіт з рахунку, бере квитанцію.

2. Дизайнер розробляє різні варіанти ескізів перепланування обстановки й оформлення квартири.

3. Майстер оцінює вартість робіт і матеріалів, надає рахунок хазяїнові. Після одержання квитанції про оплату направляє бригаду робітників.

4. Робітники забирають старі труби, раковини, знімають шпалери, лінолеум, керамічну плитку.

5. Сантехники заміняють труби, ванну, раковини, батареї, змішувачі.

6. Тесля заміняє плінтус, двері, ремонтує вікна.

7. Штукатур зашпаровує шви. тріщини, шпаклює стіни, стелю.

8. Плиточник викладає керамічну плитку.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

«Ремонт у моїй квартирі» (творча розповідь)

« Навчися ремесла», японська казка (переказ)

Пожарова М. «Малярі» (вивчення вірша)

«Ми хлопці-майстри» (заняття за методикою « розкажи вірші руками»)

2. Образотворча діяльність:

«Моя кімната» (малювання)

«Нова квартира для моєї іграшки» (малювання)

3. Дидактичні ігри:

«Де ми були, ми не скажемо, а що робили, покажемо»

«Довідайся з опису»

«Професіонал» (розвиваюча гра)

«Абетка ввічливості»

Література, бесіди

Бесіди:

1. « Як люди роблять ремонт»

2. «Хто допомагає робити ремонт у квартирі?»

3. «Будівельні професії»

Читання:

1. Шалаєва Г. П. «Дизайнер», «Столяр», «Будівельник»

2. Заходер Б. «Слюсар», «Будівельники» (вірші)

3. Дж.Родарі «Якого кольору ремесла», «Чим пахнуть ремесла»

4. Баруздін С. «Маляр», «Штукатур», «Тесля»

5. Барто А. «Маляр», «Про новий будинок»

6.Успенський Є. «Розгром»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в магазини «Стройбат», «Фундамент», «1000 дрібниць».

2. Розглядання будівельних і оздоблювальних матеріалів.

3. Журнали: «Інтер'єр. Дизайн», «Затишок», «Новий будинок»

4. Діапозитив «Дітям про працю дорослих»

5. Картини: «Маляр», «Робітник», «Будівельник» із серії «Ким бути»

Предметно-ігрове середовище

1. Інструменти з набору «Домашній майстер».

2. Папір, фарби, олівці.

3. Гроші -фішки з кольорового картону.

4. Іграшкова каса.

5. Телефон -іграшка.

6. Іграшкові вантажні машини.

7. Елементи костюмів: нарукавники, каски, косинки.

Методи й прийоми керівництва:

1. Постановка проблемних завдань.

2. Бесіда при повторному розгляданні журналів.

3. Нагадування.

4. Пряма пропозиція організувати гру.

5. Навідні запитання.

6. Спостереження за ходом гри.

7. Поради, пропозиції вихователя до і після гри.

8. Складання з дітьми альбому по тематиці гри.

1.5 Сюжетно-дидактична гра « Ощадбанк»

Завдання:

1. Дати дітям уяву про діяльність людей, професія яких пов'язана з фінансами й роботою банку, спеціальної установи, що допомагає людям зберегти й накопичити гроші.

2. Підвести дітей до розуміння економічних і професійних термінів: рахунок,сейф, контролер, грошова операція, інкасатор, керуючий банком, відділення банку, валюта, ощадна книжка.

3. Учити будувати сюжет, що відображає дії й відносини людей відповідно до теми гри. Виховувати повагу до праці працівників банку й особистості граючого.

Ролі, зміст гри:

1. Генеральний директор призначає керуючого в нове відділення Ощадбанку.

2. Керуючий приймає на роботу контролерів, касирів, охоронців, інкасатора,

водія, менеджера. Він дає заявку в центральний банк на одержання

потрібної суми.

3. Менеджер дає рекламу, укладає договори на обслуговування фізичних

осіб, організацій, клієнтів.

4. Інкасатор на машині везе гроші в банк або на підприємство.

5. Контролер оформляє нові внески на ощадкнижку, відзначає, скільки

поступило або . береться грошей на зарплату, пенсію, виплати, квартплату,

незалежно від виконуваної ролі оформляє різні види внесків.

6. Контролер-касир приймає гроші у вкладників, оплату комунальних послуг,

дитячих садків і інші внески, робить обмін валюти : обмінює гривні на

долари і євро й навпаки за поточним курсом.

7. Водій везе інкасатора в банк, на підприємство.

8. Працівники служби безпеки зі мобільними телефонами й зброєю

охороняють банк, спостерігають,хто входить і виходить із банку,що

роблять відвідувачі банку. Замикають банк після закінчення роботи,

включають сигналізацію,захищають банк від грабіжників і нещасних

випадків.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. «Моє улюблене місто» (творча розповідь)

1.2. «Культурна людина» (комбіноване заняття)

1.3.«В Ощадбанку» (позаситуативно–пізнавальна бесіда)

2. Образотворча й художня діяльність:

2.1 « Робочий день у банку» (малювання)

2.2.«Реклама банку» (малювання)

2.3. «Моя перша ощадкнижка» (конструювання з паперу)

2.4.« Ощадний банк» (конструювання з будівельного матеріалу)

2.5.«Гроші для банку» (ручна праця)

3. Дидактичні ігри:

3.1.«Алік: цікава математика» (комп'ютерна гра)

3.2. «Хто назве більше дій»

Література, бесіди

1. Бесіди:

1.«Що я знаю про ощадбанк»

2. «Що таке долар?»

2. Читання.

1. Г.П. Шалаєва «Банкір» (розповідь)

2. А.М. Толстой «Золотий ключик або Пригоди Буратіно (фрагменти казки)

3.Курашова Е. «Навіщо нам банки й навіщо ми їм»

4. Максимова., Усова Л. «Чудеса в гаманці», «Придумай пропозицію»,

5.«Менеджер» (розвиваюча гра)

6. Книшова Л.В. і ін. « Мишко-Банкір»

7. Книшова Л.В. і ін. «Що таке Ощадбанк і що в ньому потрібно зберігати»

8. Я. Корчак «Маленький бізнесмен»

9.Про бідного й багатого брата (російська казка)

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія у відділення Ощадбанку (з батьками).

2. Спостереження за роботою контролера, контролера-касира, за

інкасаторською машиною

3. Розглядання грошових купюр різної вартості.

4. Розглядання металевих монет.

Предметно-ігрове середовище

1.Столи й стільці для відвідувачів банку.

2.Каси й сейфи.

3.Гроші-фішки з картону.

4.Квитанції із щільного паперу

5.Муляж комп'ютера з картону.

6.Інкасаторські мішки із щільної темної тканини.

7.Легкова машина- іграшка.

8.Зброя для охоронця – пістолет

9.Ощадкнижки для вкладників з картону.

10.Ручки, олівці.

11.Інформаційне табло.

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіди по літературних творах.

2. Бесіда - переклад на мову гри прочитаного

4. Участь вихователя в грі в головній або другорядній ролі.

5. Спостереження за дітьми в ході гри.

6. Дозована допомога по ходу гри.

7. Виготовлення атрибутів до гри разом з дітьми.

8. Навідні запитання. 9. Попереднє планування гри разом з дітьми.

10. Підведення підсумків гри: аналіз ігрових дій, аналіз ігрових і реальних відносин.

1.6 Сюжетно-дидактична гра «Будівництво нового будинку»

Завдання:

1. Формувати уявлення про будівельні професії.

2. Познайомити дітей з новими поняттями: фундамент, стяжки, плитка лицювальна, перекриття, сходові марші, палі, відділ кадрів, муляр, тесля, бетонник, монтажник, висотник, будівельне керування, архітектор, проект, виконроб.

3. Розвивати уяву залежності якості виробу від обробки.

4. Привчати дітей колективно виконувати завдання й самостійно розподіляти ролі.

Ролі, зміст гри:

1. Замовник замовляє будівельному відділу побудувати новий будинок, одержує позичку в банку на будівництво будинку. Оглядає квартири в будинку й оформляє документи на приймання будинку.

2. Архітектор розробляє проект будинку.

3. Начальник будівельного управління укладає договір з постачальниками на матеріали й устаткування; встановлює ціну квартир у будинку й передає документи менеджерові із продажу.

4. Відділ кадрів наймає на роботу будівельників, виконробів, водіїв, інженерів.

5. Будівельники риють котлован, забивають палі, кладуть фундамент, зводять стіни, криють дах.

6. Малярі красять стіни. Тесля встановлює двері й вікна. .

7. Виконроб стежить за роботою будівельників і своєчасною доставкою будівельних матеріалів.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1.Пожарова М. «Малярі» (вивчення вірша).

2. Образотворча діяльність:

2.1. «Вулиця нашого міста» (малювання).

2.2. «Загадки про будівельні інструменти й будівельну техніку» (складання альбому).

2.3. «Будівля будинків» (конструювання).

2.4. «На будівництві» (аплікація).

3. Дидактичні ігри:

3.1.«Для чого потрібні ці інструменти».

3.2. «Угадай,чий будинок».

3.3.«Кому що потрібно для роботи».

Література, бесіди

1. Бесіди:

1. «Який автомобіль для яких цілей».

2. «Що потрібно для будівництва нового будинку».

2. Читання:

1.Берестов В. «Віра - майна».

2.Михалков С. «Троє поросят»,

3.Заходер Б. «Будівельники».

4. Барто А. «Про новий будинок».

5. Маяковський В. «Ким бути?».

6. Чалий Б. «Новий будинок».

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія на будівельний майданчик. Спостереження за роботою

будівельників, водіїв великовантажних автомобілів.

2. Екскурсія в магазин будівельних матеріалів ( звернути увагу на різноманітність оздоблювальних матеріалів: фарби, плитки, шпалери і т.д

Предметно-ігрове середовище

1. Будівельний матеріал, контурні зображення будинків (креслення).

2. Вантажні машини (піднімальний кран, бетономішалка, екскаватор і т.д.).

3. Будівельні інструменти.

4. Бланки, квитанції, гроші (фішки).

Методи й прийоми керівництва:

1. Допомога дітям у подоланні перешкод на шляху досягнення мети.

2. Бесіда з дітьми за допомогою навідних запитань.

3.Спонукання до самостійного розподілу ролей.

4. Організація спільних ігор з дітьми з опорою на відомі сюжети.

5. Спонукання дітей до внесення більшого числа змін у придуманий сюжет

ІІ блок сюжетно-дидактичних ігор «Товар і його властивості»

Завдання ігор:

2.1. Розвивати уяву про зміст діяльності людей різних професій.

2.2.Учити поважати людей, що вміють трудитися й чесно заробляти гроші.

2.3. Заохочувати прагнення дітей бути зайнятими.

2.1 Сюжетно-дидактична гра «Авіастар»

Завдання:

1. Формувати уяви дітей про професії працівників літакобудування.

2. Познайомити з новими поняттями: позичка, замовлення, інженер-конструктор, збирач-наладчик,льотчик-випробувач, замовник, модель, проект, чек, планерка, кваліфікований робітник, креслення, рекламний ролик.

3. Показати взаємозалежність понять «замовник»- «виробник».

4. Розвивати вміння грати в колективі, допомагати один одному в скрутних ситуаціях, учити домовлятися про хід гри, самостійно розподіляти ролі.

Ролі, зміст гри:

1. Директор літакобудівного заводу одержує замовлення на виготовлення 4-х місного літака поліпшеного планування. Він бере позичку в банку для розробки нового проекту. Він створює бригаду: інженер-конструктор, збирачі-наладчики, льотчик-випробувач, менеджер.

2. Інженер-конструктор розробляє 4-х місний літак поліпшеного планування: робить кілька креслень, на планерці радиться з директором заводу, вибирає самий оптимальний варіант і допрацьовує його.

3. Збирачі-наладчики будують літак по кресленням з готових деталей.

4. Льотчик-випробувач випробовує літак на міцність.

5. Менеджер разом з директором дають літаку назву, встановлюють ціну, оформляють документи: договір купівлі-продажу, акт випробування, технічний паспорт, створюють рекламу.

6. Замовник переглядає рекламний ролик, знайомиться з готовим виробом, розплачується чеком, переганяє літак в ангар.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови

1.1.«Я - інженер- конструктор» ( розповідь-міркування).

1.2.«Угадай літак» (відгадування загадок описового характеру)

2. Образотворча й художня діяльність:

2.1. «Літак майбутнього» (малювання).

2.2. «Свято дельтапланеристів» (малювання).

2.3. «У складальному цеху» (малювання).

2.4. «Літак для Незнайки» (конструювання).

2.5. « Гроші-фішки» (ручна праця).

3. Дидактичні ігри:

3.1. «Конструктор мультфільмів» (комп'ютерна гра)

3.2. «Кому що потрібно для роботи?»

3.3. «Збери літак» (розрізні картинки)

Література, бесіди

Бесіди:

1. «Які бувають літаки?»

2. «Хто такий інженер-конструктор?»

3. «Як показати кращі якості літака?»

4. «Що б робив виробник, якби не було замовника?»

Читання:

1. Шалаєва Г. «Інженер», «Випробувач»,«Льотчик»

2. Буличов К. «Пригоди Аліси»

3. Житков Б. «Допомога йде»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія на «Авіастар» (з батьками)

2. Спостереження за керуванням моделей літаків на змаганнях авіамоделістів.

3. «Таємниця третьої планети» (відеозапис мультфільму)

4. Альбоми: « Повітряний транспорт», «Військові літаки»

Предметно-ігрове середовище

1. Столи.

2. Олівці, лінійки, фломастери.

3.Металевий конструктор, конструктор типу «Лего».

4. Іграшкові інструменти.

5. Елементи спецодягу (робоча куртка)

Методи й прийоми керівництва:

1. Позаситуативно - пізнавальна бесіда вихователя з дітьми.

2. Внесення ігрових атрибутів.

3. Навідні запитання й проблемні ситуації по ходу гри.

4. Нагадування.

5. Спостереження за ходом гри.

6. Спільне обговорення гри до й після закінчення ігрової діяльності.

7. Включення в гру в головній і другорядній ролях.

8. Контроль і оцінка реальних і ігрових взаємин дітей у зв'язку із грою.

2.2 Сюжетно-дидактична гра «Автомобільний завод Всюдиходик»

Завдання:

1. Формувати уяви дітей про професії автомобільної промисловості.

2. Познайомити з новими поняттями: кредит, банк, інженер - конструктор, випробувач, збирач, виставка машин, купівля - продаж.

3. Показати залежність: дорога - машина. ( по бездоріжжю не кожна машина проїде).

4. Розвивати вміння грати в колективі, допомагати в скрутних ситуаціях. Учити домовлятися про хід гри. Спокійно розподіляти ролі.

Ролі, зміст гри:

1. Директор автозаводу бере кредит у банку, щоб розробити нову модель автомобіля «Всюдиходик». Запрошує молодих і талановитих конструкторів - винахідників, збирачів машин, випробувачів, менеджера для розробки нового типу автомобіля, дивиться їхні проекти й наймає на роботу, налагоджує виробництво автомобіля «Всюдиходик», встановлює ціну на нього, виписує документи й передає їхньому менеджерові по продажах. Цікавиться у покупців, чи влаштовує їх нова модель і чи всю рекламну інформацію вони одержали від менеджера. Потім директор переводить у готівку чек у банку, частину грошей він віддає для погашення кредиту, частину на заробітну плату працівникам автозаводу.

2. Конструктори - винахідники розробляють і проектують нову модель «Всюдиходика». Адже перед ними непросте завдання, потрібно спроектувати таку машину, яка їздить по будь-якій поверхні (будь це сніг або бруд, вода або канави).

3. Збирачі машин збирають автомобіль по кресленнях (малюнках).

4. Випробувачі випробовують нову модель на прохідність і надійність у різних умовах.

5. Менеджер готує рекламні ролики на новий автомобіль, рекламує його на виставці. Укладає контракти на купівлю- продаж «Всюдиходика».

6. Покупці - замовники оглядають автомобіль. Укладають договір про купівлю-продажу автомобіля. Розплачуються чеком. Їдуть на «Всюдиходику».

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1 «Хто краще прорекламує автомобіль».

1.2 « Якби я був конструктором» (творча розповідь).

1.3 «Відгадай, яку машину я рекламую» (загадки про транспорт).

1.4 Складання віршів про машину.

2. Образотворча діяльність:

2.1 « Як ми ходили на автозавод» (малювання)

2.2 «Машина майбутнього» (малювання).

2.3 «Магазин із продажу автомобілів» (малювання).

2.4 «Незвичайний автомобіль» (конструювання).

3. Дидактичні ігри:

3.1. « До чого це відноситься».

3.2. «Якій професії що потрібно?»

Література, бесіди

Бесіди:

1. «Який автомобіль я прагнув би мати і для яких цілей?»

2. «Залежність дорога - машина».

3. «Що потрібно, щоб правильно вибрати автомобіль?»

Читання:

1. Зубков Б. « Із чого всі машини зроблені?»

2. «Наш помічник- транспорт», альбом.

3. «Спеціальні машини», альбом.

4. «Машини, які вони є».

Спостереження, демонстрація

Екскурсії:

1.У салон із продажу автомобілів.

2.У конструкторське бюро.

Спостереження:

1.За роботою збирачів, слюсарів.

2.За роботою продавців-менеджерів.

3.За роботою інженерів-конструкторів.

Ознайомлення:

1.З обстановкою в салоні із продажу машин.

2. З обстановкою інженерів - конструкторів.

3. Розглядання альбому «Транспорт», стенда- виставки «Наші машини».

Предметно-ігрове середовище

1. Столики, олівці, фарби, крейди, папір.

2. Ескізи автомобілів.

3. Різні конструктори (кубики, рулі, колеса, кузова, інструменти і т.д.)

4.Уніформа слюсарів, збирачів.

5.Чеки, квитанції.

6. Рекламні ролики (виготовлення реклам, щитків, невеликі чотиривірші).

Методи й прийоми керівництва:

1.Створити проблемну ситуацію: «Виставка й немає нової моделі автомобіля».

2. Бесіда вихователя з дітьми: « Для чого потрібний автомобіль, і яким він повинен бути?»

3. Навідні запитання (які події, у якій послідовності можна включити в гру, як краще намалювати. нову модель або скласти рекламу).

4. Взяти роль директора вихователеві, допомогти дітям у грі в різних ролях. 5. Спостереження за дітьми в ході гри.

2.3 Сюжетно-дидактична гра «Кондитерська фабрика «Смаколик»

Завдання:

1.Формувати уяви: про виробників кондитерської продукції й спеціальностях на кондитерській фабриці: карамельщик, шоколадчик, бісквітчик, цукерочник, про ресурси, цілях і способах їх використання.

2.Познайомити з новими поняттями: асортимент, конвеєр, збут продукції, дизайн, сировина, споживач.

3.Учити вибирати з безлічі одиничне, знаходити можливе правильне вирішення у колективному здійсненні задуму й сюжету.

Ролі, зміст гри:

1. Директор бере гроші в банку в борг на придбання необхідного устаткування. Приймає працівників на конкурсній основі: цукерочників, карамельщиків, шоколадчиків, бісквітчиків, які приступають до виконання своїх посадових обов'язків, налагоджують процес виготовлення кондитерських виробів на конвеєрі.

2. Менеджер укладає договір на поставку й установку устаткування фабрики, знаходить постачальників сировини на виготовлення кондитерських виробів: борошна, цукру, какао, горіхів, ізюму. Вивчає попит на споживання кондитерських виробів.

3. Дизайнер робить зразки упаковок для подарункових наборів цукерок, шоколаду, коробок для печива.

4. Цукерочники, карамельщики, бісквітчики із сировини: борошна, цукру, какао, горіхів, фруктів виготовляють кондитерські вироби: карамель, шоколадні цукерки. шоколадні плитки різного розміру. Людям допомагають працювати спеціальні машини конвеєрної лінії. Вони замішують сировину, випускають вироби потрібної форми, красиво й міцно їх упаковують, укладають у коробки.

5. Контролер перевіряє якість готової продукції й відправляє її на склад.

6. Комірник приймає сировину й готову продукцію на склад; відпускає готову продукцію: зважує, співвідносить фактичну кількість із документальною, фіксує штрих-код, заносить його в комп'ютер.

7. Водій привозить сировину й продукти на фабрику, відвозить готову продукцію споживачам.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1«Реклама кондитерських виробів» (творча розповідь),

1.2«Сировина й продукти» (придумування й відгадування загадок)

1.3«Ненажера» (заняття за методикою « розкажи вірші руками»)

1.4«Потреби людини» (урок гнома-економа)

2. Образотворча діяльність:

2.1«Кондитерська фабрика» (малювання)

2.2 «Новий фантик для цукерок» (малювання)

2.3«Продукція кондитерської фабрики (малювання)

2.4«Коробки для цукерок» (ручна праця)

2.5 «Тістечко» (ліплення)

2.6 «Коробки для цукерок» (аплікація)

3. Дидактичні ігри:

3.1«Угадай по опису»

3.2« Із чого зроблене?»

3.3«Дзвінок у стіл замовлень» (гра за методикою телефонної розмови).

Література, бесіди

Бесіди:

1.« Як краще організувати роботу кондитерської фабрики»

2.« Як вибрати подарунок»

3.« Як реалізувати продукцію»

4.« Як розширити асортимент товару»

Читання:

1.Шалаєва Г. П. «Дизайнер», «Кондитер», «Шофер» (оповідання)

2.Баруздін С. «Мамина робота»

3.Барто А. «День народження»

4.Книшова Л. « Як Мишко вирішив фабрику побудувати», «Хто чим зайнятий на Мишковій фабриці», « Як на Мишковій фабриці гроші витрачаються», «Що на Мишковій фабриці роблять мурахи й лисиця» (розповіді)

5.Успенський Є. «Про оголошення» 6. Богородицька «Булочна пісенька»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в магазин (кондитерський відділ)

2. Розглядання пакувань кондитерських виробів.

3. Предметні картинки із серії «Насолоди».

4. Відеозапис мультфільму «Дракоша на кондитерській фабриці»

5. Альбоми: «Пакування кондитерських виробів», «Сировина й продукція»,

« Машини-помічники людини».

6. Картини із серії «Машини - наші помічники»

Предметно-ігрове середовище

1. Муляжі цукерок, шоколаду.

2. Спецодяг: білі халати, косинки.

3. Іграшковий касовий апарат.

4. Ваги.

5. Пластмасові формочки з набору для ігор з піском.

6. Іграшкові вантажівки.

7. Коробки з-під цукерок.

8. Аркуші паперу, олівці.

9. Зразки пакувального матеріалу для цукерок, шоколаду, зефіру.

Методи й прийоми керівництва:

1. Надання допомоги в організації ігрової обстановки.

2. Бесіда.

3. Доручення дітям.

4. Обговорення плану гри.

5. Питання.

6. Спільне виготовлення атрибутів гри.

7. Участь вихователя в грі дітей у головній , або другорядній ролі.

8. Спостереження за ходом гри.

9. Підведення підсумків гри.

10. Складання з дітьми тематичних альбомів.

2.4 Сюжетно-дидактична гра «Міні-ринок»

Завдання:

1.Формувати уяви дітей про професії працівників ринку.

2.Уточнювати поняття: банк, міні-ринок, прилавок, лоток, СЕС, сортувальник.

3. Показати залежність якості продуктів від строків реалізації.

4. Розвивати вміння грати в колективі, допомагати один одному в скрутних ситуаціях, учити домовлятися про хід гри, самостійно розподіляти ролі.

Ролі, зміст гри:

1. Директор радгоспу пропонує директору ринку забезпечити ринок свіжими овочами й фруктами.

2.Директор ринку вирішує розширити торговельну площу й організувати міні-ринок, на якому будуть продаватися тільки городина і фрукти цього радгоспу, для чого бере позичку у банку. Він запрошує лікаря СЕС для проведення експертизи товару, приймає на конкурсній основі менеджера, сортувальників, продавців, вантажників.

3.Лікар СЕС оглядає привезений товар, здійснює лабораторні дослідження й підписує сертифікат якості на продукти. Він стежить за санітарним станом ринку, умовами роботи продавців.

4.Менеджер регулює ціну товару, забезпечує рекламу міні-ринку й продуктів на телебаченні, радіо, в пресі, розробляє рекламні щити.

5.Вантажники розвантажують привезений товар, доставляють його до прилавків і в павільйон.

6.Сортувальники розбирають городину і фрукти по видах, якості, розміру, розкладають у різні ящики й коробки.

7.Продавці пропонують покупцям свій товар, розповідають про смакові якості й строках зберігання різних видів продуктів, допомагають вибрати потрібний товар, називають ціну, зважують, упаковують за бажанням покупців, беруть гроші, дають здачу, дякують за покупку, пропонують відвідувати міні-ринок частіше.

8. Покупці розглядають і вибирають товар, що підходить їм по виду, смакових якостях, строках зберігання, ціні. Розплачуються за покупку, дякують за обслуговування.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1.« Якби я був садівником» ( розповідь-міркування)

1.2.«З гілки й із грядки» (відгадування загадок про овочі і фрукти)

2. Образотворча діяльність:

2.1.« Як ми ходили на ринок» (малювання)

2.2.«Ринок майбутнього» (малювання)

2.3.«Натюрморт із фруктами» (малювання)

2.4.«Міні-ринок» (конструювання з будівельного матеріалу)

2.5.«Гроші фішки» (ручна праця)

3. Дидактичні ігри:

3.1 «Ботанічне лото»

3.2 «Алік. Скоро в школу» (комп'ютерна гра)

3.3 «Кому що потрібно для роботи?»

3.4 «Маленька господарка» (розвиваюча гра)

3.5 «Вершки й корінці»

3.5 «Посади город»

3.6 «Вирости сад»

Література, бесіди

Бесіди:

1. «Чи можна прожити без овочів і фруктів?»

2. «Що дешевше й чому?»

3. «Як швидше продати товар?»

Читання:

1.ШалаєваГ.П. «Лікар», «Продавець», «Еколог»

2.Чуковський К. «Городина»

3.Носов І. «Огірки»

4.Родарі Дж. «Чіполіно»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія на овочевий ринок (з батьками)

2. Спостереження за роботою вантажників, сортувальників,продавців.

3. Журнал «Наш сад»

4. Альбоми: «Овочі, фрукти», «Ми на дачі»

5. Картини: «Робота на пришкільній ділянці» Михайлова Т. А., «Фрукти», «Городина» ( із серії «Дарунки природи»)

Предметно-ігрове середовище

1. Іграшкові вантажні машини.

2. Ящики, коробки.

3. Муляжі овочів і фруктів, образні іграшки -городина і фрукти

4. Іграшкова каса, ваги.

5. Елементи спецодягу: фартухи, нарукавники.

6. Дитячі столи для прилавків.

7. Гроші-фішки.

Методи й прийоми керівництва:

1.Позаситуативно-пізнавальна бесіда вихователя з дітьми.

2. Навідні запитання й проблемні ситуації до початку гри.

3. Нагадування.

4. Спостереження за ходом гри.

5. Спільне обговорення гри після закінчення ігрової діяльності.

6. Включення в гру в головній або другорядній ролі.

7. Контроль і оцінка ігрових взаємин дітей.

2.5 Сюжетно-дидактична гра «Супермаркет»

Завдання:

1. Орієнтувати дітей на тематику ігрових сюжетів з економічним змістом, учити адекватно діяти в сучасному магазині.

2. Розширювати уяви дітей про професії й трудових процесах, пов'язаних із продажем товару, про спосіб покупки в супермаркеті.

3. Вправляти дітей у правильному використанні термінів: штрих-код, касир-контролер, менеджер, продавець-консультант,фасувальниця, адміністратор.

4. Учити організовувати предметно-ігрове середовище й рольову взаємодію з урахуванням теми гри.

Ролі, зміст гри:

1. Директор супермаркету, який взяв в банку кредит, організує доставку необхідного обладнання: стелажів, вітрин, холодильних камер, комп'ютерів, касових апаратів, стола дегустації, візків і кошиків для покупок, телефонного зв'язку і їх розміщення. Він підбирає персонал: менеджера, бухгалтера, продавців, касирів-контролерів, фасувальниць, працівників служби забезпечення, охоронців, водіїв. Усі приймаються на конкурсній основі після виконання певних завдань. Для співробітників шиється уніформа, вони приступають до виконання своїх обов'язків. Товар розкладається на стелажі й вітрини, у холодильні камери. Вивішуються рекламні щити, назви відділів: соки, риба, ковбаси і т.д.

2. Менеджер ухвалює договір з постачальниками продукції, організує її рекламу по телебаченню й у пресі, доставку товару в магазин, установку обладнання в торговельному залі супермаркету й у підсобних приміщеннях. Вирішує господарські питання: водопостачання, енергозабезпечення, протипожежна безпека, телефонний зв'язок. Стежить за процесом торгівлі, порядком у магазині, асортиментами продукції, її кількістю на стелажах.

3. Працівники служби забезпечення розвантажують привезений товар, розвозять його по відділах, розкладають по стелажах, стежать за порядком, наявністю візків і кошиків для покупців.

4. Фасувальниці в підсобних приміщеннях зважують, фасують, упаковують товар, підготовляючи його до продажу, наносять штрих-код.

5. Продавець-консультант зустрічає покупців, консультує про якість і призначення товару, допомагає вибрати товар, стежить за його асортиментами на полках і стелажах, дає заявку по телефону на відсутній товар.

6. Працівники служби безпеки зі мобільними телефонами охороняють супермаркет, стежать за порядком, за роботою камери схову, за поведінкою покупців.

7. Касир-контролер працює з покупцями, що зробили вибір товару, фіксує штрих-код покупки через комп'ютер, підраховує загальну вартість, пробиває чек, приймає гроші за покупки, дає чек і здачу.

8. Водій підвозить продукцію від постачальників на склад супермаркету, ремонтує машину, заправляє її пальним.

9. Покупці здають сумки в камеру схову, одержують жетон, беруть кошик або візок, ідуть за покупками, де їх зустрічають продавці-консультанти. Після вибору товарів покупці йдуть до каси, розраховуються з касиром-контролером, одержують у камері схову свої речі, вкладають покупки.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. «Реклама товару» (творча розповідь) 1.2. «Що можна купити» (твір і відгадування загадок).

2. Образотворча діяльність:

2.1. «Що сподобалося в супермаркеті» (малювання)

2.2. «Вітрина супермаркету» (малювання)

2.3. «Супермаркет майбутнього» (малювання)

2.4. «Городина» (ліплення)

2.5. «Фрукти» (ліплення)

2.6.«Хлібобулочні вироби» (ліплення)

2.7. «Прикрасимо торт» (аплікація)

2.8. «Візки для покупців» (конструювання)

3. Дидактичні ігри:

3.1. «Алік. Цікава математика» (комп'ютерна гра)

3.2. «День народження Кліфорда» (комп'ютерна гра)

3.3. «Супермаркет»

3.4. «Що можна купити в супермаркеті»

3.5. «У кожного товару своє місце»

3.6.«Що купити для святкового стола»

3.7.«Що можна купити на ці гроші?»

3.8.«Ким бути?» (лото)

Література, бесіди

Бесіди:

1. « Для чого потрібний супермаркет?»

2. « Як розумно витратити гроші?»

3. « Від чого залежить вартість товару?»

4. «Що зробити, щоб більше продати?»

Читання:

1.Г.П.Шалаєва «Продавець».

2. Дж.Родарі «Чим пахнуть ремесла?»

3. В.Брюсов «Робота»

4. Книшова Л.В. «Свято в лісовому магазині»

5. Книшова Л.В. «Лісова економіка»

6. «Жадібна господарка» (японська казка)

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в супермаркет (з батьками)

2. Спостереження за роботою продавця-консультанта, касира-контролера, працівників служби забезпечення й безпеки.

3. Розглядання картини «Городина» із серії «Звучне слово»

4. Розглядання товарів і обладнання в супермаркеті

5. Розглядання альбомів: «Продовольчі й промислові товари», «Усі роботи гарні»

6. Діапозитиви: «Дітям про працю дорослих»

Предметно-ігрове середовище

1. Вітрина з оргскла.

2. Іграшкові касові апарати.

3. Кошики, візки для покупців з коробок.

4. Гроші -фішки, жетони з картону.

5. Рекламні щити, назви відділів з кольорового картону.

6. Елементи уніформи продавців: фартухи, пілотки.

7. Стіл, стілець для касира-контролера.

8. Муляжі товарів: чай, борошняні, молочні й кондитерські вироби з кольорового картону.

9. Іграшкові вантажівки.

10. Іграшкові телефонні апарати.

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіда

2. Питання.

3. Нагадування.

4. Спостереження за ходом гри.

5. Спільне обговорення гри до і посля закінчення ігрової діяльності.

6. Включення в гру в головній або другорядній ролі.

7. Розмова-переклад на мову гри побаченого.

8.Контроль і оцінка реальних і ігрових взаємин дітей у зв'язку із грою.

9. Складання з дітьми альбомів по тематиці гри.

10. Залучення дітей до виготовлення й оформлення атрибутів.

2.6 Сюжетно-дидактична гра «Ярмарок»

Завдання:

1. Виховувати вміння розумно витрачати гроші, розраховуючи на свої можливості, усвідомлюючи взаємозв'язок « Праця-продукт -гроші»

2. Уточнити знання про сучасні професії, виробництво і збут сільськогосподарської продукції й товарів народного промислу.

3. Розширювати словниковий запас дітей: товар, експедитор, ярмарок, реалізація, збут, оренда, павільйон, виробник, бартер.

4. Учити дітей домовлятися про: виконувані ролі в ході гри, підпорядкування своєї ролі ролям інших учасників гри.

Ролі, зміст гри:

1. Директор ринку запрошує й домовляється із представниками сільгосппідприємств вивезти свій товар для реалізації в місто на ярмарок. Здає в оренду приміщення для торгівлі, організує охорону товарів.

2. Директор ринку й керівники сільгосппідприємств обговорюють асортимент товару, що поставляється: городина, фрукти, мед, молочні, м'ясні й кондитерські вироби, цукор, борошно, крупи, зерно, сіно, дрова, пиломатеріали, вироби народних промислів, його кількість, а також кількість працівників і машин, які виділяються для організації ярмарку. Потім директор ринку підбирає на конкурсній основі експедитора, менеджера, продавців, водіїв, вантажників, охоронців, які починають виконувати свої обов'язки.

3. Експедитор організує поставку товару на ярмарок різними видами транспорту, його розміщення, обмін одних продуктів і товарів на інші (бартер).

4. Менеджер організує рекламу ярмарку в пресі, на телебаченні, готовить вивіски й рекламні щити, контролює правильність розміщення товарів по призначенню. Повідомляє про конкурс на найкрасивіший і якісний товар, повідомляє переможця, вручає приз.

5.Продавці разом з експедитором підбирають товар, записують його кількість, розставляють на полицях у наметах і павільйонах продукцію для продажу й ціни, перевіряють ваги, красиво оформляють вітрину, продають (зважують, беруть гроші, дають здачу).

6. Народні майстри продають: вироби із глини: квіткові горщики, дитячі іграшки, миски, кружки, вироби із соломи, панно на стіни, дитячі іграшки, вироби з лози: кошики, короба, підставки для посуду; вироби з дерева: ложки, ополоники, ковші, обробні дошки, бочки.

7. Вантажники завантажують і розвантажують товар, допомагають доправити до транспорту покупця,

8. Покупці приходять на ярмарок, вибирають, купують, розплачуються за товар.

9. Працівники служби безпеки стежать за порядком на ярмарку, охороняють товар.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. « Як я уявляю ярмарок» (творча розповідь)

1.2. «Конкурс загадок про сільгосппродукти й товар».

1.3. «Що? Де? Коли?» (економічна вікторина)

1.4. «Смачний кавун» ( за методикою « Розкажи вірші руками»)

2. Розвиток елементарних математичних уявлень

2.1.«Ціна й гроші» (розв'язання економічних завдань)

3. Образотворча діяльність:

3.1.«Ми з мамою на ярмарку» (малювання)

3.2. « Найкрасивіша вивіска» (малювання)

3.3. «Фрукти» (ліплення)

3 4.«Дарунки осені» (аплікація)

4. Дидактичні ігри:

4.1.« Із чого зроблене?»

4.2.«Де що визріває»

4.3.«Покупки»

4.4. «У селі добре» (гра- подорож)

Література, бесіди

Бесіди:

1. « Чи можу я купити те, що прагну?»

2. « Як залучити покупців на ярмарок?»

Читання:

1. Шалаєва Г.Т. «Продавець»,«Кондитер»,«Лісник»,«Садівник» 2. Мазнін І. «Ярмарок» 3. Бр.Грімм «Король дроздобород» 4. Булатов М. « Навчися ремеслу» 5. Михалков С. «На ринку корову старий продавав» 6. ЛадонщиковГ.«Жнива» 7. Лєтов С. «Українські бандуристи» 8. Книшова Л.В. « Мишко-брокер» 9. Книшова Л.В. «Мишко вирішив влаштувати ярмарок у лісі» 10. Стимпсон Дж. «Моя господарка» (вірші), «Фреді й веселий ярмарок» (розповідь) 11. Понарошка Я. «На ярмарку»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія на ринок (з батьками)

2. Екскурсія в продовольчий магазин (овочевий відділ)

3. Спостереження за роботою водія, вантажника,продавця.

4. Розглядання альбомів: «Звідки хліб прийшов», «Кому спасибі говоримо»

5. Розглядання картин із серії «Дарунки осені», Шишкін І.І. «Жито», Симоненко Є.С. «На свинофермі» (таблиці по природознавству)

Предметно-ігрове середовище

1. Іграшкові машини.

2. Вітрини з оргскла.

3. Прилавки з фанери.

4. Муляжі овочів, фруктів, кондитерських виробів, інших продуктів.

5. Ваги.

6. Цінники на товари.

7. Елементи спецодягу водія, продавця, вантажника: фартухи, емблеми, головні убори.

8. Модель калькулятора.

Методи й прийоми керівництва:

1. Розповідь вихователя ярмарок про.

2. Бесіди: вступна, та, що супроводжує, заключна.

3. Бесіда-переклад на мову гри побаченого, прочитаного.

4. Бесіда-розмова про гру.

5. Нагадування.

6. Спостереження за грою.

7. Включення вихователя у гру в головних або другорядних ролях.

8. Обговорення ходу й результатів гри.

9. Складання з дітьми альбому по тематиці гри.

10. Спостереження за працею дорослих.

11. Доручення дітям.

ІІІ блок сюжетно-дидактичних ігор «Ціна й гроші»

Завдання ігор:

3.1 Учити розуміти й цінувати навколишній предметний світ як результат праці людей, бачити красу людського творіння.

3.2 Дати уявлення про те, що результати праці людей оплачуються грішми.

3.3 Допомогти усвідомити, що вартість продукту залежить від його якості.

3.1 Сюжетно-дидактична гра «Автосалон»

Завдання:

1. Познайомити дітей з новими економічними поняттями: автосалон, реклама, ціна, прибуток.

2. Формувати уяву про професії працівників автосалону.

3. Підвести дітей до розуміння залежності товару й послуги від якості.

4. Продовжувати вчити дітей грати в колективі, домовлятися про хід гри, розподіляти ролі, якщо буде потреба приходити один одному на допомогу.

Ролі, зміст гри:

1. Директор автосалону дає рекламу про відкриття. Потім дає об'яву про приймання на роботу співробітників: менеджера, продавця-консультанта, автомеханіка, бухгалтера, охоронця.

2.Менеджер робить рекламу автомобілів, залучає покупців, зустрічає відвідувачів.

3. Продавець-консультант радить, допомагає підібрати потрібний товар залежно від суми, яка є у розпорядженні покупця.

4. Автомеханік відповідає за справність машин, якщо буде потреба усуває неполадки.

5. Бухгалтер підраховує виторг, платить податки, нараховує зарплату.

6. Відвідувачі приходять в автосалон, щоб підібрати собі машину, у цьому їм допомагає продавець- консультант. Якщо покупець вирішив купити машину, то він платить гроші через касу, менеджер допомагає йому оформити документи на машину. Потім покупець розплачується, дякує за покупку і їде.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. «Автосвіт» (творча розповідь)

2. Інтегровані заняття:

2.1« Чия машина краще»

3. Образотворча діяльність:

3.1. « Гроші-Фішки» (ручна праця).

4. Дидактичні ігри:

4.1. «Кому що потрібно для роботи»,

4.2. «Підбери слово»,

4.3. «Покупки»,

4.4. «Додай відсутню деталь»

Література, бесіди

Бесіди:

1. « Чи може людина купити все, що йому хочеться?»

2. «Чим відрізняється дешевий товар від дорогого?»

3. « Як залучити покупця в автосалон ?»

Читання:

1. Маяковський В.В. «Ким бути?»

2. Іванов А. «Абетка безпеки»

3. « Як автомобіль став засобом пересування»,

4.« Для чого існують спеціальні машини?»,

5.«Що таке спортивний автомобіль?»,

6.«Хто винайшов автомобіль?».

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в автосалон (з батьками),

2. Спостереження за роботою автомеханіка.

3. Спостереження за роботою продавця-консультанта.

4. Екскурсія в магазин.

5. Спостереження за роботою касира, взаємодією покупців і продавців.

Предметно-ігрове середовище

1. Іграшкові машинки.

2. Вивіска Автосалону.

3. Каталоги із зображенням машин.

4. Комп'ютер.

5. Інструменти для механіка.

6. Уніформа продавця-консультанта.

7. Каса.

8. Фішки (гроші).

Методи й прийоми керівництва:

1. Вступна бесіда вихователя з дітьми про відкриття Автосалону.

2. Обговорення, використання навідних запитань.

3. Використання різних ролей.

4.Спостереження за розвитком сюжету під час гри.

5.Підведення підсумків, спільна оцінка.

3.2 Сюжетно-дидактична гра «Аукціон»

Завдання:

1. Формувати уяву дітей про аукціон як способ публічного продажу товару з торгів у заздалегідь призначеному місці, у встановлений час після попереднього огляду.

2. Виховувати вміння співвідносити свої потреби з матеріальними можливостями.

3. Показати залежність між наявністю певної кількості грошей і здатністю придбати лот (товар).

4. Познайомити дітей з новими поняттями: аукціон, аукціонний лот, стартова або початкова ціна, торг.

5. Вправляти в умінні чесно змагатися й перемагати в ситуації, пов'язаної з використанням грошей.

Ролі, зміст гри:

1. Директор аукціону бере площу в оренду для проведення аукціону, оголошує про набір штату. На конкурсній основі відбирає потрібних працівників: аукціонника, менеджера, оцінювача, рекламного агента, касира, працівника служби безпеки.

2. Рекламний агент дає об'яву в газету, на радіо й на телебачення про місце й час проведення торгів.

3.Оцінювач знайомиться з виставленим на торги товаром, проводить його експертну оцінку, призначає стартову ціну.

4. Аукціонник до початку торгів проводить бесіду з оцінювачем про стартову ціну кожного лота, веде торги, повідомляє про початкову ціну, про нові, запропоновані покупцями ціни і продажу товару за допомогою удару молоточка три рази.

5. Касир приймає гроші від покупців товару, виставленого на торги, рахує їх, видає чек.

6. Працівник служби безпеки відповідає за охорону товарів, стежить за порядком у процесі проведення торгів, не пускає сторонніх у зал де проводять аукціон.

7. Покупці після оголошення стартової (початкової) ціни пропонують свою ціну. Лот, який продається, дістається покупцеві, що запропонував найвищу ціну

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1 Попов Т. і ін. «Аукціон» (переказ),

1.2 «Хто ховається під лотом?» (відгадування загадок)

2. Образотворча діяльність:

2.1. «Рекламне оголошення» (малювання),

2.2 «Товар для аукціону» (малювання),

2.3 «Щасливі покупці» (малювання),

2.4 «Гроші - фішки» (ручна праця),

2.5 «Рамки для картин» (ручна праця)

3. Дидактичні ігри:

3.1 «Біржа»,

3.2 « Чи можливо придбати?»,

3.3 «Чия покупка?».

Література, бесіди

Бесіди:

1. « Для чого потрібний аукціон?»

2. «Що таке аукціон?»

Читання:

1. Успенський Є. «Про оголошення»

2. «Гроші» (розповідь із книги «Що таке? Хто такий?»)

3. Смирнова Т. «Білка й компанія»

4. Книшова Л. « Як Мишко ціну призначав»

Спостереження, демонстрація

1.Альбом «Товари для аукціону»,

2. Журнал «Мода»,

3. Предметні картинки із серії «Мистецтво»

4. Сюжетні картини із серії «Виставки»,

5. Лялькова вистава «Лісовий аукціон».

Предметно-ігрове середовище

1. Дерев'яний молоток для проведення аукціону.

2. Подіум.

3. Гроші- фішки.

4. Трибуна.

5. Стільці для відвідувачів.

6. Вітрина для товару, який продається на аукціоні.

7. Набір товарів для розпродажу: дитячі малюнки, вироби, роботи з ліплення, аплікації.

8. Номера лотів.

9. Жетони з номерами для покупців.

10. Образні іграшки -тварини.

Методи й прийоми керівництва:

1. Позаситуативно - пізнавальна бесіда.

2. Внесення ігрових атрибутів.

3. Проблемна ситуація по ходу гри.

4. Нагадування.

5. Спільне виготовлення атрибутів.

6.Складання альбому «Товари для аукціону» (вихователі й батьки з дітьми). 7.Організація предметно-ігрового простору разом з дітьми.

8. Показ дій.

9. Підведення навчального підсумку.

3.3 Сюжетно-дидактична гра «Будинок книги»

Завдання:

1. Розширити уявлення дітей про роботу торгового дому книги, про відмінність його від книгарні.

2. Уточнити поняття: оренда, відділ, продавець-консультант, рекламіст, книжковий том.

3. Дати уяву про залежність вартості товару від якості й кількості витраченої праці.

4. Виробити звичку колективного обговорення гри, самостійного розподілу ролей, установлення правил і чіткого їхнього виконання.

5. Підкреслити необхідність витрачати гроші на життєво важливі предмети.

Ролі, зміст гри:

1. Директор бере гроші в ощадбанку, орендує площу в торгівельному комплексі й відкриває магазин «Будинок книги». Дає оголошення в газеті, на радіо й телебаченні про те, що йому потрібен персонал для роботи в «Будинку книги». У призначений день фахівці приходять на співбесіду, директор відбирає тих, хто володіє всіма необхідними якостями на конкурсній основі.

2. Рекламіст займається рекламою магазину й товару через газету, радіо й телебачення.

3. Вантажники розвантажують товар, вносять товар у підсобне приміщення, підвозять до прилавків на пересувному візку.

4. Продавець-консультант розкладає книги на полиці по розділах: дитяча література, підручники, література по мистецтву, технічна література і т.д. Зустрічає покупців, рекомендує цікаву літературу для дітей і дорослих, допомагає вибрати потрібну книгу.

5. Касир приймає гроші, пробиває чек, дає здачу, упаковує книги за бажанням покупця, дякує за покупку, пропонує приходити частіше в «Будинок книги».

6. Покупці розглядають і вибирають книги, звертаються за порадою й допомогою до продавця-консультанта. Зробивши вибір, покупець підходить до каси, розплачується за покупку, бере чек і здачу, дякує й іде.

7. Працівник служби безпеки стежить за порядком, охороняє магазин, усі товари, маючи для зв'язку мобільний телефон.

В «Будинку книги» крім книжкових відділів можуть працювати відділи: «Дитяча іграшка »; «Розвиваючі ігри»; «Аудіо і відеозаписи»; « Інтернет-Кафе»; «Експрес-кафе»; «Жива природа» (куточок для відпочинку відвідувачів). Відповідно до традиційних назв, ролей і змісту може бути розгорнута побудова гри з урахуванням вищезазначених послуг і додані ролі офіціанта кафе, консультанта інтернет послуг, екскурсовода в «Живій природі», які теж обслуговують відвідувачів.

8. Офіціант кафе приймає замовлення на кондитерські вироби (печиво, тістечка, вафлі), напої (вода, кава, чай, коктейль, сік), приносить замовлення, підраховує вартість, пред'являє рахунок, який оплачує відвідувач.

9. Консультант інтернет-кафе допомагає відвідувачам орієнтуватися в комп'ютерних програмах, іграх.

Екскурсовод знайомить дітей і дорослих з мешканцями живого куточка: папуга, канарки в клітках, рибки в акваріумі (золота рибка, гупі, мечоносці, барбуси й ін.), білка на колесі у великій клітці; квіти: пеперомія, сансевьєрія, каланхое, кактус, аспарагус, монстера, пальма й ін. Під час спостереження за мешканцями « Живої природи» екскурсовод розповідає про особливості догляду й користі тварин і рослин.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. «Моя нова книжка» (творча розповідь),

1.2. « Про яку книгу я мрію» (описова розповідь),

1.3. «Знавці казок» (літературна вікторина),

1.4. «Угадай» (відгадування загадок про зміст і персонажів літературних творів),

1.5. «Які книги кому потрібні» (вікторина).

2. Образотворча діяльність:

2.1. «Моя улюблена книга» (малювання),

2.2. « Як я представляю свою нову книгу» (малювання),

2.3. «Реклама Будинку книги» (малювання),

2.4. «Фірмовий знак «Будинку книги» (малювання),

2.5. «Гроші - фішки» (ручна праця),

2.6. « Книжки-малята» (ручна праця),

2.7. «Цінники й чеки» (ручна праця).

3. Дидактичні ігри:

3.1 .«Незнайкіна грамота» (комп'ютерна гра),

3.2.«Професії» (розвиваюча гра),

3.3.«Кому що потрібно для роботи?»,

3.4.« Чи вистачить?»,

3.5.«Добре- погано»,

3.6.«Абетка ощадливості».

Література, бесіди

Бесіди:

1. « Про правила поведінки в громадських місцях»

2. «Навіщо потрібна книгарня?»

3. « Чи може людина купити всі книги?»

4. « Як звернутися до людини з проханням?»

Читання:

1. Шалаєва Г. П. «Продавець», «Журналіст», «Лікар», «Військовий», «Художник», «Учитель», «Еколог».

2. Маршак С. « Як друкували вашу книгу».

3. «Лисиця, заєць і півень», українська народна казка.

4. Успенський Є. «Мій живий куточок», «Про оголошення».

5. Расцвєтніков Т. «Продавець канцелярських товарів», «Продавець книг».

6. Понарошка Я. «Лялькове кафе», «Кафе-морозиво»,«Обід», «Накриваємо на стіл».

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в книгарню (з батьками).

2. Екскурсія в бібліотеку.

3. Спостереження за роботою продавця, касира, працівника служби безпеки, вантажника.

4. Предметні картинки із серії «Книги».

5. Картини «Бібліотекар», «Художник», «Читальний зал» із серії «Ким бути».

6. Альбом «Дитячі журнали й книги».

Предметно-ігрове середовище

1. Іграшкова каса.

2. Вітрина з оргскла.

3. Чеки з паперу.

4. Книжки-Малята.

5. Гроші-фішки з картону.

6. Цінники з паперу.

7. Гаманці, сумки для покупців з паперу й тканини.

8. Фірмові знаки для персоналу магазину.

Методи й прийоми керівництва:

1. Позаситуативно – пізнавальна бесіда вихователя з дітьми.

2. Обговорення сюжету гри.

3. Навідні запитання й проблемні ситуації по ходу гри.

4. Внесення ігрових атрибутів.

5. Нагадування.

6. Спостереження за ходом гри.

7. Спільне обговорення гри після закінчення ігрової діяльності.

8. Включення в гру в головній або другорядній ролі.

9. Показ.

10. Складання альбому по тематиці гри разом з дітьми й батьками.

3.4 Сюжетно-дидактична гра «Магазин «Подарунки»

Завдання:

1. Виховувати у дітей інтерес до праці працівників магазину, повагу до людей, що вміють добре трудитися.

2. Уточнити поняття: кредит, зарплата, торговельний зал, продавець-консультант, сувенір.

3. Показати залежність вартості від якості товару.

4. Формувати вміння вибирати тему, розподіляти ролі, встановлювати правила.

5. Виробляти стереотип поведінки, що створює психологічну установку на дотримання правил пошуку вирішення проблем способом не на шкоду навколишнім.

Ролі, зміст гри:

1. Директор бере кредит у банку, плануючи відкрити свій магазин «Подарунки». Він дає об'яву на радіо, у газету й на телебачення, що в новий магазин потрібні наступні працівники: рекламіст, торговельний консультант, касир, працівник служби безпеки, вантажник. У призначений день приходять люди влаштовуватися на роботу. Директор проводить із ними співбесіду й на конкурсній основі відбирає потрібних фахівців.

2. Рекламіст займається рекламою магазину «Подарунки» через газету, радіо, телебачення й рекламні щити на вулиці. Барвистими вивісками позначає різні відділи магазину: «Галантереї», «Сувеніри», «Іграшки», «Квіти», «Косметика», «Товари для будинку».

3. Продавець - консультант красиво розміщає товар на полицях, допомагає покупцям у виборі потрібного подарунка, естетично оформляє пакування купленої речі.

4. Касир приймає гроші, пробиває чек, дає здачу.

5. Вантажник розвантажує товар, доставляє до відділу й вітрин.

6. Покупці приходять у магазин, розглядають подарунки, звертаються з питаннями до продавців-консультантів. Зробивши вибір, покупець підходить до каси, де його обслуговує касир.

7. Працівники служби безпеки охороняють магазин, стежать за порядком, користуючись для зв'язку мобільним телефоном.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1 « Про який подарунок я мрію» (творча розповідь),

1.2 « Як порадувати радість (розповідь-міркування),

1.3 «Реклама сувенірів» (описова розповідь).

2. Образотворча діяльність:

2.1 «Моя мрія» (малювання),

2.2 «Покупки з магазину» (малювання),

2.3 «Подарунки» (малювання),

2.4«Петриківський розпис» (декоративне малювання),

2.5.«Лемківські вироби» (декоративне малювання),

2.6 «Реклама подарунка» (малювання),

2.7 «Бойківські іграшки» (ліплення),

2.8 « Гроші-фішки» (ручна праця),

2.9 «Чеки й цінники з паперу» (ручна праця).

3. Дидактичні ігри:

3.1.«День народження Кліфорда» (комп'ютерна гра),

3.2. «Алік. Цікава математика» (комп'ютерна гра)

3.3. «Так - ні», 3.4 «Покупка»,

3.5. «Добре - погано».

Література, бесіди

Бесіди:

1. « Про взаємну ввічливість продавця й покупця»

2. «Не все купується й продається»

3. «Звідки узялися ці речі?»

Читання:

1. Шалаєва Г. П. «Продавець», «Рекламіст», «Дизайнер», «Художник», «Парфумер» (розповіді)

2. Крючкова В. «Казкова подорож Економікса і його друзів»

3. Прокоф'єв С.П. «Подарунок»

4. «Подарунки» (розповідь із книги « Чудо-Ялинка»)

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в магазин «Подарунки» (з батьками)

2. Спостереження за роботою продавця, касира, працівника служби безпеки.

3. Діафільм Альохін А. «Українська народна скринька»

4. Альбом «Український сувенір»

5. Репродукції із серій: «Українське народне декоративне мистецтво», «Українська народна іграшка», «Майстри Петриківки»

Предметно-ігрове середовище

1. Вітрина з оргскла.

2. Іграшкова каса.

3.Чеки з паперу.

4. Гроші- фішки з картону.

5. Українсьнські сувеніри із глини, картону.

6. Набори біжутерії.

7.Коробочки різних форм і розмірів у подарунковому папері.

8. Елементи костюма й атрибути робітників служби безпеки: зброя, мобільний телефон.

9. Представницькі картки із прізвищами й іменами персоналу магазину.

Методи й прийоми керівництва:

1. Створення проблемної ситуації.

2. Створення ігрової обстановки разом з дітьми.

3.Внесення ігрових атрибутів по ходу гри.

4.Навідні запитання.

5.Нагадування.

6. Спостереження за ходом гри.

7.Спільне обговорення гри до й посля закінчення ігрової діяльності.

8. Включення в гру в головній або другорядній ролі.

9. Контроль і оцінка реальних і ігрових взаємин дітей у зв'язку із грою.

10. Спільне з дітьми складання альбомів по темі гри.

3.5 Сюжетно-дидактична гра «Універмаг»

Завдання:

1. Продовжувати знайомити дітей зі специфікою праці представників професій, пов'язаних з торгівлею: товарознавець, касир, продавець-консультант, дизайнер,

2. Закріпити вміння вірно вживати поняття: ціна, заробітна плата, книга замовлень, товар, попит, пропозиція, торговельний комплекс, банк,реклама.

3. Виховувати вміння зіставляти бажання з необхідністю й запити з можливостями ( чи потрібна річ і чи вистачить грошей на її придбання)

4. Сприяти у виробленні звички терпимого відношення до думок і бажань інших людей і партнерів по грі, прагнення виконувати правила.

Ролі, зміст гри:

1. Директор бере кредит у банку й відкриває свій універмаг. Він наймає робочих будівельних професій, які виконують євроремонт приміщення. Через рекламне агентство директор рекламує свій магазин і товари. Через оголошення в газеті, на радіо й телебаченні він наймає персонал для торговельного комплексу: касирів, бухгалтера, продавців-консультантів, дизайнера, працівників служби безпеки, вантажників, товарознавця. Робить заявки на різні товари, бере в банку кредит на їхню оплату, закуповує й завозить товар у магазин.

2. Вантажники розвантажують товар, вносять товар у приміщення, доставляють на склад і до відділів. Дизайнер оформляє вітрини всіх відділів магазину й вуличну рекламу на щитах, дає художню рекламу в газету.

4. Товарознавець приймає нові товари, встановлює ціну, за погодженням з директором подає заявки на нові товари, з дизайнером - варіанти реклами товару.

5. Продавці-консультанти разом з товарознавцем сортують товар по відділах: побутова техніка, сувеніри, галантерея, головні убори, жіночий одяг, одяг для чоловіків, взуття, іграшки, канцтовари. Вони оформляють вітрини, відповідно до відділів, розставляють цінники. Пропонують покупцям товар, показують, радять, що купити, красиво впаковують куплену річ.

6. Покупці заходять у різні відділи, розглядають товари, цікавляться ціною. Зробивши вибір, покупець підходить до каси, де його обслуговує касир.

7. Касир бере гроші, пробиває чек, дає здачу, дякує за покупку, пропонує приходити ще.

8. Працівник служби безпеки стежить за порядком, охороняє магазин, усі товари, маючи для зв'язку мобільний телефон.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1 «Відгадай по опису» (придумування загадок),

1.2 «Дорого так мило, дешево - так гнило» (пояснення змісту прислів'їв),

1.3 «Розповідайте про покупки» (завчання скоромовки)

2. Образотворча діяльність:

2.1 «Реклама товару» (малювання),

2.2«Вітрина магазину»(малювання),

2.3« Як я ходив у магазин» (малювання),

2.4«Сувеніри» (ліплення),

2.5 «Іграшка- сувенір» ( з непридатного й природного матеріалу),

2.6 «Гроші- фішки» (ручна праця),

2.7 «Вітрина магазину» (ручна праця)

2.8 «Вулична реклама» (ручна праця).

3. Дидактичні ігри:

3.1. «День народження Кліфорда»(комп'ютерна гра),

3.2. «Алік. Цікава математика» (комп'ютерна гра),

3.3 «Супермаркет для малят»,

3.4.«Професії»,

3.5.«Ким бути»,

3.6.«Де це можна купити?»,

3.7.«На скільки більше (менше)?»,

3.8.«Підбери вітрини».

Література, бесіди

Бесіди:

1.« Про правила поведінки в громадських місцях»

2.«Звідки беруться речі»

3.« Якби я був директором магазину»

4.«Що робити, якщо згубився у великому магазині?» (позаситуативно- особистісна бесіда)

Читання:

1. Шалаєва Г.П. «Продавець», «Рекламіст»

2. Книшова Л. « Як Мишко з покупця перетворився в продавця»

3. Юрмін Г. «Продавець»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в «Універмаг» (з батьками)

2. Спостереження за роботою продавця, касира, працівника служби безпеки, вантажника. Предметні картинки із серії «Одяг», «Взуття», «Сувеніри», «Іграшки», «Канцтовари»,«Хозтовари»

4. Сюжетні картинки на тему: «Універмаг», «Магазин»

5. Картина «Продавець» із серії «Ким бути»

6. Діафільм «Казка про Івашку-Глиняшку»

7. Діапозитив «Дітям про працю дорослих»

Предметно-ігрове середовище

1. Іграшкова каса.

2. Вітрина з оргскла.

3. Чеки з паперу.

4.Гроші-фішки з картону.

5. Цінники з паперу.

6. Гаманці, сумки для покупців з паперу й тканини.

7. Рекламні щити з кольорового картону.

8. Одяг для ляльок.

9. Іграшки-саморобки з непридатного й природного матеріалу.

10. Іграшки-Кіндер-Сюрпризи.

11. Товари для різних відділів з непридатного матеріалу: коробки, флакони, пакети.

12. Технічна іграшка: телевізор, холодильник, пральна машина й ін.

13. Елементи костюма й атрибути працівника служби безпеки: зброя, мобільний телефон.

Методи й прийоми керівництва:

1. Позаситуативно - пізнавальна бесіда.

2. Внесення ігрових атрибутів до гри.

3. Навідні запитання й проблемні ситуації по ходу гри.

4. Нагадування.

5. Спостереження за ходом гри.

6. Спільне обговорення гри до й посля закінчення ігрової діяльності.

7. Включення в гру в головній або другорядній ролі.

8. Контроль і оцінка реальних і ігрових взаємин дітей у зв'язку із грою.

9. Виготовлення атрибутів для гри з дітьми.

3.6 Сюжетно-дидактична гра «Універсам»

Завдання:

1. Формувати в дітей розуміння себе в навколишньому світі, досвіду виконання різних соціальних ролей.

2. Формувати уяви про взаємини працівників універсаму, змісті їх діяльності.

3. Познайомити дітей з поняттями: оренда, касир, зарплата, бакалія, кондитерські вироби, продавець - консультант.

4. Показати, що чим більше люди купують продуктів, тим дорожче це коштує; люди використовують свої доходи на придбання необхідних предметів: продуктів, речей і т.д.

5. Розширити знання дітей про універсам і його відділах: молоко, риба, бакалія, хліб, кондитерські вироби.

6. Розвивати вміння грати в колективі, учити домовлятися про хід гри, розподіляти ролі, виконувати правила, будувати ділове спілкування.

Ролі, зміст гри:

1. Директор універсаму бере будинок в оренду, дає об'яву в газету, що потрібні працівники. По оголошенню приходять влаштовуватися люди, директор проводить відбір і наймає працівників: касирів, охоронців, вантажників, фасувальників, продавців-консультантів.

2. Касир приймає гроші, пробиває чеки, дає здачу й чек.

3. Охоронець охороняє магазин, стежить за порядком.

4. Вантажник розвантажує машини з продуктами, доставляє продукти до полиць.

5. Фасувальниця фасує продукти в пакети й коробки.

6. Продавець-консультант розкладає доставлений вантажником товар на полиці, консультує покупців.

7. Покупці вибирають товар і підходять до каси , розплачуються.

8. Охоронець стежить за порядком.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1 «Я працівник універсаму» (творча розповідь),

1.2. «Відгадай, який продукт» (загадки).

2. Образотворча діяльність:

2.1 « Як ми ходили в універсам»(малювання),

2.2 «Що я бачив в універсамі» (малювання),

2.3 «Городина і фрукти» (ліплення),

2.4. «Кондитерські вироби» (ліплення).

3. Дидактичні ігри:

3.1 « Чи вистачить грошей на покупки?»,

3.2 « Більше-Менше».

Література, бесіди

Бесіди:

1. «Будинок, де живуть продукти».

2. « Для чого потрібен універсам».

Читання:

1. «Зайцева хатинка» обр. Капиці О.

2. «Економіка для дітей у казках, іграх, завданнях».

3. Попова Т., Меньшина О. « Про царицю економіку, лиходійку інфляцію, чарівний комп'ютер і вірних друзів».

4. Шалаєва Г.П. «Ким мені стати?»

5. Степанов В. «Професії».

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в «Універсам»

2. Спостереження за роботою касира.

3. Спостереження за роботою охоронця.

4. Спостереження за роботою вантажника.

5. Спостереження за роботою продавця-консультанта.

6. Спостереження за покупцями в магазині.

Предметно-ігрове середовище

1. Виготовлення грошей для каси.

2. Виготовлення чеків.

3. Виготовлення цінників.

4. Каса, кошики для покупців.

5. Продукти.

6. Уніформа охоронця, касира, продавця-консультанта.

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіди по прочитаних добутках.

2. Внесення ігрових атрибутів.

3. Навідні запитання.

4. Нагадування.

5. Участь вихователя в грі в головній або другорядній ролі.

6. Спостереження за дітьми в ході гри.

7. Дозована допомога по ходу гри.

8. Виготовлення атрибутів до гри разом з дітьми.

9. Попереднє планування гри разом з дітьми.

10. Розглядання ілюстрацій.

11. Підведення підсумків гри.

3.7 Сюжетно-дидактична гра «Цирк»

Завдання:

1. Виховувати вміння задовольняти свої духовні потреби відповідно до доходу родини, здатність культурно організовувати своє дозвілля, долучаючись до циркового мистецтва.

2. Формувати уяви про професії людей, що працюють у цирку.

3. Закріпити поняття: циркова вистава, цирковий номер, дресирувальник, арена, антракт, зарплата, касир, банк, робота, продаж, реклама.

4. Розвивати вміння самостійно домовлятися про хід гри: розподіляти ролі, відбирати атрибути, передбачити хід подій в уявлюваній обстановці.

5. Сприяти вмінню будувати рольові діалоги.

Ролі, зміст гри:

1. Директор бере в банку гроші, викуповує приміщення або будує будинок цирку. По оголошенню в газеті й на телебаченні на роботу приходять влаштовуватися менеджер, ветеринар, кухар, клоуни, гімнасти, акробати, дресирувальники зі своїми вихованцями, касир, сторож і інші. Вони демонструють своє вміння й директор на конкурсній основі приймає їх на роботу як персонал цирку. Укладає контракти на покупку тварин для цирку.

2. Менеджер розробляє й дає рекламу на радіо, на телебачення й у газету, організує й контролює роботу всіх співробітників цирку. Бере участь у створенні циркової програми й афіші, поширює квитки серед населення: у дитячих садках, школах, на заводах, в установах, приймає гроші, дає здачу, рахує виторг, видає зарплату персоналу цирку.

3. Ветеринар стежить за здоров'ям звірів, закуповує ліки, вітаміни, робить щеплення, лікує хворих тварин.

4. Касир продає квитки, рахує гроші, дає здачу, видає зарплату персоналу цирку.

5. Кухар готує смачну їжу для працівників цирку й тварин-артистів відповідно до дієти, призначеної ветеринаром, в антракті продає кондитерські вироби глядачам.

6. Артисти цирку репетирують і показують свої номери: дресирувальники номер з мавпою, левом, собачкою; акробат- вправи з гімнастичною палкою, скакалкою; клоун показує своє мистецтво в перервах між номерами інших артистів.

7. Конферансьє веде циркову програму, повідомляє про кожен номер, називаючи прізвище, ім'я артиста, клички його вихованців і назву номера.

8. Глядачі знайомляться з рекламним проспектом про чергову циркову виставу,приходять у цирк, купують квитки, сідають на свої місця, знайомляться із програмою вистави, дивляться виступи артистів, аплодують, дарують квіти артистам після їхнього вдалого виступу.

9. Співробітники служби безпеки цирку охороняють приміщення цирку, клітки із тваринами, перевіряють надійність запорів у клітках, стежать, щоб сторонні люди не з'являлися в службових приміщеннях цирку. Якщо буде потреба по мобільному зв'язку повідомляють директора про подію: з'явився сторонній, занедужала тварина, виникла пожежа, викликають відповідну службу для усунення неполадок.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. Відгадування загадок про цирк і його мешканців,

1.2. «Що я бачив у цирку» (описова розповідь),

1.3. «Цирк майбутнього» (творча розповідь).

2. Образотворча й художня діяльність:

2.1. «Циркові звірі» (малювання),

2.2.«Я люблю цирк» (малювання),

2.3.«Циркова афіша» (малювання),

2.4. «Цирк майбутнього» (малювання),

2.5.«Клоуни» (ліплення),

2.6. «Цирк» (конструювання),

2.7.«Тумби для виступу звірів» (ручна праця),

2.8 «Квитки для цирку»(художня праця),

2.9 « Гроші-фішки» (художня праця).

3. Слухання музики:

3.1 Кабалєвський Д. «Клоуни».

4. Дидактичні ігри:

4.1 «Ким бути» (лото) ,

4.2 « Чи вистачить?»,

4.3 «Кому що потрібно?»,

4.4 «Хто що робить»,

4.5 «Домашні й дикі тварини» (лото),

4.6 «Професії» (розвиваюча гра),

4.7 «Відвідування цирку» (ігри за методикою телефонної розмови),

4.8 «Веселий цирк» ( за методикою « Розкажи вірші руками»)

Література, бесіди

Читання:

1. Шалаєва Т.П. «Акторка», «Ветеринар», «Дресирувальник», «Кухар», «Фокусник» (розповіді).

2. Драгунський А. «Дівчинка на кулі»

3. Дуров В.О. «Мої звірі»

4. Катков А. «Ура! Я в цирк іду»

5. Маршак С. «Цирк»

6. Берестов В. «Парад алле!»

7. Фахретдінов Н. «Цирк Андрійка»

8. Зощенко М. «У гостях у клоуна»

9. Яковлєв Л. «Гра з тарілками»

10. Кац С. «Котячий концерт»

11. Маршак С. «Цирк»

Бесіди:

1. «Усі люблять цирк»

2.«Мій улюблений цирковий номер»

Спостереження, демонстрація

1. «Циркова вистава» (екскурсія в будинок культури )

2. Розглядання циркової афіші й циркової програмки.

3. Розглядання картин: Комаров А.Н. «Бурі ведмеді», «Мавпи», «Слони», «Леви», «Тигр»; Чарушин Є. «Звірята».

4. «Цирк «Артемон» (відеозапис телепередачі «Спокійної ночі, малята»)

5. «Ну, зачекай», «Уперше на арені», «Поросятко Фунтик» (відеозаписи)

6. «Наші друзі» (діапозитиви)

7. «Ведмежа» (діафільм)

8. «У цирку» (діафільм)

Предметно-ігрове середовище

1. «Цирк» (набір атрибутів до режисерської гри: арена із пластику, тварини з «Кіндер сюрпризу», ляльки - глядачі й артисти)

2. Місця для глядачів

3. Елементи сценічних костюмів для артистів цирку: дресирувальника, гімнаста, клоуна.

4. Магнітофон з аудіозаписами.

5. Циркові звірі -іграшки: собака, лев, мавпа.

6. Кільця із пластмаси, канат, гімнастична палка, м'ячі різної величини.

7. Вітрина буфету з оргскла

8. Фотоапарат - іграшка.

9. Шапочки звірів: лев, собачка, мавпа.

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіда вихователя з дітьми по літературних творах.

2. Навідні запитання.

3. Створення проблемних ситуацій.

4. Нагадування.

5. Участь вихователя в грі в головних і другорядних ролях.

6. Виконання творчих завдань разом з дітьми.

7. Заохочення.

8. Рада.

9. Приклад.

10. Підведення навчального підсумку гри, що виховує

IV блок сюжетно-дидактичних ігор «Реклама»

Завдання ігор:

4.1 Дати уяву про рекламу і її призначенні.

4.2 Учити правильно сприймати рекламу.

4.3 Виховувати вміння співвідносити розумні потреби з можливостями.

4.1 Сюжетно-дидактична гра «Автосервіс»

Завдання:

1. Формувати уяву дітей про значення реклами для попиту на послуги.

2. Формувати спілкування дітей у ході гри на встановлення зв'язків з іншими учасниками гри.

3. Познайомити дітей з новими поняттями: автосервіс, автомийка, шиномонтаж, бензоколонка, оператор, диспетчер, бензозаправка, паливо, позичка, кредит, банк.

Ролі, зміст гри:

1. Директор автосервісу бере позику в банку під будівництво й наймає працівників: менеджера. слюсарів-механіків, оператора, касира, продавця-кухаря міні-кафе, працівника служби безпеки.

2. Рекламний агент робить рекламу про відкриття автосервісу й оформляє рекламний щит про вартість палива.

3. Оператор заправляє вантажні й легкові машини в потрібній кількості й маркою бензину.

4. Касир пробиває чеки, рахує гроші, здає здачу.

5. Механік (слюсар) ремонтує машини.

6. Продавець-кухар готує і продає їжу клієнтам.

7. Охоронець відповідає за охорону території автосервісу. стежить за культурою спілкування між працівниками й клієнтами.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. «Я працівник автосервісу» (творча розповідь).

1.2.Читання віршів про транспортні засоби.

1.3.Відгадування загадок про транспортні засоби.

1.4.Складання загадок про транспортні засоби.

1.5.Заучення скоромовок і лічилок, пов'язаних з вуличним рухом.

2. Образотворча діяльність:

2.1 «Знаки сервісу» (малювання й штрихування),

2.2 «Реклама автосервісу»(малювання),

2.3 «Бензоколонка» (малювання),

2.4 «Автосервіс у нашому місті» (малювання),

2.5 Розфарбовування олівцем книжок- розфарбувань «Машини».

3.Дидактичні ігри:

3.1 .«Ціле й частини»

3.2 «Кому що потрібно».

3.3«Поспіши, не позіхай, професію називай».

3.4 «Підбер паливо».

3.5 «Що відноситься до дороги».

3.6 « Для якого «коня»

Література, бесіди

1. Бесіди:

1. По змісту прочитаних віршів і уривків з розповідей, пов'язаних із транспортом.

2. «Забороняється - дозволяється», про правила вуличного руху.

2. Читання:

1. Перелік загадок (додаток).

2. Баруздін С. «Казка про трамвай».

3.Сєвєрний А. «Три чудові кольори»

4.Михалков С. «Про одного хлопчика».

5.Бєдаєв О. «Абетка безпеки руху».

Спостереження, демонстрація

1. Спостереження

1.1 Транспорт на вулиці. 1.2 Зламалася машина. 1.3 Розглядання слюсарного інструмента.

2. Розглядання ілюстративного матеріалу.

2.1. Розглядання світлин із сімейних альбомів.

Предметно-ігрове середовище

1.Бензоколонка із циферблатом та стрілкою, що рухається,

2.Машини.

3.Уніформа оператора.

4.Меню, цінники, каса, фішки, чеки.

5.Комплект інструментів для слюсаря.

6. Виготовлення сервісних знаків,

7.Виготовлення рекламних щитів для автосервісу, експрес-кафе, шиномонтажу, автомийки.

8.Виготовлення з пап'є-маше чашок, блюдець, гаманців для фішок.

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіди по прочитаним добуткам.

2. Нагадування.

3. Навідні запитання, що потрібно для гри.

4. Проблемна ситуація.

5. Участь вихователя у грі в різних ролях.

6. Спостереження за дітьми в ході гри.

7.Схвалення захоплених дітей.

8. Виготовлення атрибутів до гри разом з дітьми.

9. Підведення підсумків гри.

4.2 Сюжетно-дидактична гра «Відеореклама»

Завдання:

1. Познайомити дітей із професіями людей, що беруть участь у створенні відеореклами.

2. Уточнити економічні поняття: «реклама», «товар», «рекламне агентство», «рекламодавець», «менеджер по рекламі».

3. Розподіляти вміння самостійно розподіляти ролі, погоджувати ігрові дії зпартнерами по грі.

4. Виховувати повагу до праці людей і результатів їх праці.

Ролі, зміст гри:

1. Директор відкриває рекламне агентство для створення відеореклами. Він запрошує на роботу співробітників: менеджера по рекламі, режисера, оператора, звукооператора, артистів.

2. Рекламодавець робить замовлення на рекламу певного товару або послуг.

3. Менеджер по рекламі приймає замовлення на рекламу, придумує сюжет і текст, підбирає артистів.

4. Менеджер дає рекламу, укладає договори на обслуговування з організаціями, клієнтами.

5. Звукорежисер підбирає музичне оформлення, шумові ефекти.

6. Артисти виконують ролі.

7.Оператор знімає рекламу на відеокамеру.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1 «Світ реклами» (творча розповідь)

1.2.«Моя реклама» (описова розповідь)

2. Образотворча діяльність:

2.1 «У рекламному агентстві» (малювання)

2.2 «Логотип фірми» (малювання)

3. Дидактичні ігри:

3.1 .«Ланцюжок слів»

3.2 «Угадай по опису»

3.3 «Добре- погано»

3.4 «Що це-хто це?»

Література, бесіди

Бесіди:

1. «Яка буває реклама»

2. «Поради покупцям на вибір товару»

3. «Акторська майстерність»

Читання:

1. Шалаєва Г.П. «Рекламіст», «Акторка», «Художник», «Композитор»

2. Книшова Л. « Як Мишко став бізнесменом»

3. «Що таке реклама» ( з популярної дитячої енциклопедії «Все про все»)

4. « Як з'явилася вивіска» ( з популярної дитячої енциклопедії «Все про все»)

Спостереження, демонстрація

1. Сюжетні картинки із серії «Театр»

2. Розглядання рекламних листків і логотипів різних фірм.

3. Відеозапис рекламного ролика

Предметно-ігрове середовище

1. Магнітофон і аудіокасети із записом дитячих пісень.

2. Екран телевізора з картону.

3. Іграшкова відеокамера.

Методи й приймання керівництва:

1. Бесіди про рекламу, її мету й видах.

2. Спільне створення ігрової обстановки.

3. Участь вихователя в грі в головній або другорядній ролі.

4. Спостереження за дітьми в ході гри.

5. Дозована допомога по ходу гри.

6. Виготовлення атрибутів до гри разом з дітьми.

7.Навідні запитання.

8.Попереднє планування гри разом з дітьми.

9. Підведення підсумків гри.

4.3 Сюжетно-дидактична гра «Дизайн реклами»

Завдання:

1. Уточнити уяви дітей про професії людей, що працюють у рекламному агентстві.

2. Збагатити мову дітей новими економічними поняттями: « художник-оформлювач», «дизайн», «друкована реклама».

3. Дати дітям можливість реалізувати знання про роботу художника-оформлювача.

4. Виховувати бажання працювати так само красиво й спритно, як майстер-художник.

Ролі, зміст гри:

1. Директор рекламного агентства запрошує на роботу рекламодавця, художника-оформлювача, дизайнера.

2. Рекламодавець придумує текст реклами.

3. Дизайнер займається зовнішнім виглядом реклами, придумує дизайн.

4. Художник-оформлювач приймає замовлення й малює зразок, враховуючи побажання рекламодавця й дизайнера.

Засоби збагачення сюжету:

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1. «Світ реклами» (творча розповідь).

2. Образотворча діяльність:

2.1 «Реклама мого товару» (малювання)

3. Дидактичні ігри:

3.1 «Угадай по опису»,

3.2 «Ланцюжок економічних слів»,

3.3 «Мій проект»

Література, бесіди

Бесіди:

1. «Яка буває реклама?»

2. «Створення реклами».

3.«Взаємна ввічливість виробника й клієнта».

4. «Якщо б не було реклами...»

Читання:

1.«Що таке реклама».

2.« Як з'явилася вивіска» (Пізнавальна енциклопедія для дітей «Все про все»).

3. Михалков С. « Як мужик корову продавав» (казка).

4. Андерсен Г.Х. «Кресало» (казка).

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія в рекламне агентство.

2. Спостереження за роботою художника- оформлювача, дизайнера.

3. Екскурсія в магазини.

4. Розглядання різних вивісок, оформлення відділів.

Предметно-ігрове середовище

1. Столики - стільці.

2. Елементи костюмів.

3. Папір, фломастери, олівці, фарби.

4. Різні предмети-замісники

Методи й прийоми керівництва:

1. Читання вірша.

2. Бесіда про рекламу, її призначення.

3. Організація гри «Дизайн реклами»

4. Обговорення з дітьми змісту гри й послідовності дій.

5. Розподіл ролей.

6.Добір атрибутів.

7. Складання реклами учасниками проекту.

8. Спостереження вихователя за розвитком сюжету.

9. Підведення підсумків гри.

4.4 Сюжетно-дидактична гра «Радіореклама»

Завдання:

1. Уточнити знання дітей про професії людей, що працюють на радіо, що створюють рекламу.

2. Систематизувати знання дітей про мету реклами. Уточнити розуміння вираження «Реклама - двигун торгівлі».

3. Удосконалювати вміння грати в колективі, домовлятися про розподіл ролей у грі. Виховувати повагу до людей різних професій, їх діяльності.

Ролі, зміст гри:

1. Директор радіостанції дає об'яву про набір співробітників, що створюють радіорекламу. Він приймає на роботу диктора, звукорежисера, звукооператора.

2. Рекламодавець - представник фірми або іншої організації, що потребує рекламу, робить замовлення на рекламу.

3. Менеджер по рекламі одержує замовлення. Він готує текст реклами, погоджує його з директором і рекламодавцем.

4. Звукорежисер займається озвучуванням, музичним оформленням реклами.

5. Диктор читає текст реклами в мікрофон.

6. Звукооператор регулює гучність музичного оформлення й мови диктора.

7. Радіослухачі, почувши рекламу, обмінюються думками, записують або запам'ятовують необхідну інформацію, використовують її у своїй діяльності.

Засоби збагачення сюжету

Заняття, дидактичні ігри

1. Розвиток мови:

1.1 «Інтерв'ю» (розвиток діалогічної мови)

1.2 Запис розповіді дитини на аудіомагнітофон.

1.3 «Моя улюблена реклама» (творча розповідь)

1.4 «Що таке виразна мова?»

2. Образотворча діяльність:

2.1 «Моя реклама» (малювання)

2.2 2.2 «Мікрофон» (ручна праця)

2.3 2.3 «Радіо» (конструювання з непридатного матеріалу)

3. Дидактичні ігри:

3.1 «Телефон»

3.2 «Кому що потрібно?»

3.3. « Нумо, відгадай»

3.4. «Ким бути?»

Література, бесіди

Бесіди:

1.« Чи важко бути диктором?»

2.«Чому мені подобається така реклама?»

3.«Музика в рекламі»

Читання:

1. Фрагменти казки Успенського Є. «Бізнес крокодила Гени»

2.Толстой А.Н. «Золотий ключик або Пригоди Буратіно»

Спостереження, демонстрація

1. Екскурсія на радіостанцію.

2. Спостереження за роботою диктора, звукооператора.

3. Розглядання мікрофона.

Предметно-ігрове середовище

1. Іграшковий мікрофон.

2. Навушники.

3. Магнітофон і касети із записами різних мелодій.

4. Столи, стільці для диктора, звукооператора, менеджера по рекламі, радіослухачів

Методи й прийоми керівництва:

1. Бесіди по прочитаних добутках.

2. Бесіда - переклад на мову гри побаченого, прочитаного.

3. Спільне з дітьми створення ігрової обстановки.

4. Участь вихователя у грі в головній або другорядній ролі.

5. Спостереження за дітьми в ході гри.

6. Дозована допомога по ходу гри

7. Виготовлення атрибутів до гри разом з дітьми.

8.Навідні запитання.

9. Попереднє планування гри разом з дітьми.

10. Підведення підсумків гри.

/Files/images/изображение_viber_2021-10-05_06-25-18-666.jpg

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач ДНЗ № 43

_______ О.ЗЕЛЕНКОВСЬКА

План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в ДНЗ № 43 «Сонечко» на 2021/2022 н.р.

№ з/п Заходи Термін проведення Відповідальний
Нормативно-правове забезпечення
1 Створення нормативно-правової бази щодо забезпечення запобігання та протидії булінгу упродовж року Завідувач
2 Надання інформації батькам, педагогам, розгляд на засіданнях виробничих нарад, оновлення інформації на веб-сайті закладу з проблеми запобігання та протидію булінгу упродовж року Вихователь – методист
3 Невідкладне інформування відповідних органів, визначених Законом України від 18.12.2018 № 2657-VIII«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», у разі виявлення випадку булінгу у разі виявлення випадку Завідувач
Робота з педагогами та колективом
4 Організація і проведення тематичного тижня «Я маю право!» 27.09.-10.01.2021 Вихователь – методист
6 Проведення круглого столу «Профілактика жорстокого поводження з дітьми» грудень Вихователь – методист
7 Консультація: «Дошкільники та їх права і обов’язки» січень Вихователь - методист
9 Вивчення психологічного клімату в педагогічному колективі квітень Практичний психолог
Робота з дітьми
11 Психологічне вивчення дітей «групи ризику» квітень Практичний психолог
12 Бесіда «Мої права та обов’язки» 30.09.2021 Педагоги
14 Корекційно-розвивальні заняття з дітьми старших груп січень Практичний психолог
15 Перегляд та обговорення мультфільму «Жив собі чорний кіт» лютий Педагоги
16 Організація виставки малюнків «Я маю право» березень Педагоги
Робота з батьками
17 Активізувати просвітницьку роботу з питань правової освіти серед родин вихованців Протягом року Педагоги
18 Забезпечити консультативну допомогу батькам з питань соціально-правового захисту дошкільників (за потребою) Протягом року Практичний психолог, вихователь – методист, педагоги
19 Розміщення нормативно-правових документів, телефонів довіри на інформаційних стендах та веб-сайті ЗДО для ознайомлення батьківської громадськості вересень Громадський інспектор
22 Консультація: «Правова освіта для маленької дитини» січень Вихователь-методист

Вихователь-методист Наталія ШИПОВА

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ НАКАЗ № 33 від 12 січня 2021 року

"Про затвердження Базовогокомпонента дошкільної освіти(Державного стандарту дошкільноїосвіти) нова редакція"

Базовий компонент дошкільної освіти затверджено сьогодні, 12 січня 2021 року, повідомляютьна сайті МОН. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства.

Базовий компонент дошкільної освіти є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні. Нова редакція документа дасть змогу продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами:

  • особистість дитини;
  • дитина в сенсорно-пізнавальному просторі;
  • дитина в природному довкіллі;
  • гра дитини;
  • дитина в соціумі;
  • мовлення дитини;
  • дитина у світі мистецтва.

Виконання вимог Держстандарту забезпечується з урахуванням задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних психічних і фізичних можливостей у найбільш оптимальній для кожної дитини формі.

«Державний стандарт дошкільної освіти — це взаємозв’язок між цінностями дошкільної освіти, напрямами освіти (змістом), процесом формування досвіду дитини в різних видах діяльності, що забезпечують освітній результат — компетентність дитини старшого дошкільного віку, а також умови, за яких ці компетентності можуть бути досягнуті», — зазначають на сайті МОН.

Базовий компонент дошкільної освіти заснований на компетентнісному підході, як і Державний стандарт початкової освіти.

Ключові компетентності Базового компонента дошкільної освіти продовжуються в Держстандарті початкової освіти за окремими освітніми галузями. Наприклад, освітні напрями «Дитина в природному довкіллі» та «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі» продовжуються математичною та природничою освітніми галузями, а «Дитина у світі мистецтва» — мистецькою та технологічною.

Наступність між дошкільною та початковою освітою простежується й через формування наскрізних умінь, що є спільними для дошкільної та початкової освіти: виявляти творчість та ініціативність, керувати емоціями, висловлювати та обґрунтовувати власну думку, критично мислити, ухвалювати рішення, розв’язувати проблеми та співпрацювати в колективі.

/Files/images/osnovna.jpg

wym-1607367148915 - "Запобігання та протидія насильству " Методичні рекомендації

На початку року президент України підписав закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Закон деталізує види насильства на фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.

Домашнє насильство – дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Якщо раніше за домашнє насильство була виключно адміністративна відповідальність, то тепер введено і кримінальну відповідальність окремим законом, який набув чинності з січня 2019 року.

Законом визначено, що запобігання домашньому насильству – система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед, до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються.

НАВЧАЄМОСЬ ДИСТАНЦІЙНО!

Ну що ж любі друзі, почнемо навчання!

Для цього нам трішки потрібно бажання.

Ми разом повинні все спланувати,

Як краще на відстані нам працювати.

Для наших малят цікаві завдання,

Ігри та конкурси та побажання.

Тільки цікаве, тільки яскраве,

Ми дистанційно підготували.

Тож любі друзі всіх ми чекаємо,

На спілкування усіх надихаємо!

Сайт ЗДО усім допоможе,

Вірус мине! І ми переможемо!

/Files/images/foto/f/С0нимок.PNG

/Files/images/foto/f/Сн0имок.PNG

Готуємось до школи wym-1589483898198/Files/images/vayber/grupi/9_grupa/unnamed.gif

Формування навичок спілкування wym-1589484095004

/Files/images/foto/Базовий+компонент+дошкільної+освіти.jpg

БАЗОВИЙ КОМПОНЕНТ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ

(нова редакція)

Затверджений наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. № 615 від 22.05.2012 р.

Науковий керівник Богуш А.М., дійсний член НАПН України проф., доктор пед. наук.

Авторський колектив: Богуш А.М., Бєлєнька Г.В., Богініч О.Л., Гавриш Н.В., Долинна О.П., Ільченко Т.С., Поніманська Т.О., Піроженко Т.І., Сідєльнікова О.Д.,Шевчук А.С., Якименко Л.Ю.

Базовий компонент дошкільної освіти є Державним стандартом дошкільної освіти України, який реалізується програмами та навчально-методичним забезпеченням, що затверджується Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України. У ньому зведено норми і положення, що визначають державні вимоги до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років; подано сумарний кінцевий показник набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.

Зміст і структура Базового компоненту дошкільної освіти.

Інваріантна складова змісту дошкільної освіти містить такі освітні лінії:

«Особистість дитини»,

«Дитина в соціумі»,

«Дитина у природному довкіллі»,

«Дитина у світі культури»,

«Гра дитини»

«Дитина у сенсорно-пізнавальному просторі»,

«Мовлення дитини».

Варіативна складова змісту дошкільної освіти презентує освітні лінії:

«Комп’ютерна грамота»,

«Іноземна мова»,

«Шахи»,

«Хореографія».

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 533

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.